İLK ÖNCE GÖZLER HATIRLANIYOR

Psikohayat Dergisi

Beynimiz yüzleri tanımada en önemli bilgileri gözlerden çıkartıyor. Bunu ağız ve burun takip ediyor.

Araştırmacılar bir dereceye kadar benzerlik gösteren, yüzlerce yüz resmini analiz ederek bu sonuca vardılar.

Bir arkadaşınızın fotoğrafına baktığınızda, yüzündeki en ufak bir ayrıntının bile onu tanımanızda etkili olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa yapılan deneyler yüzün hangi mesafeden görüldüğüne bakılmaksızın, beynimizin kolay çözümlerden yana olduğunu gösteriyor. Şimdiye kadar bunun sebebi netlik kazanmamıştı. 868 erkekle 868 kadınının yüz resimlerinin analiz edildiği bu yeni çalışma bu konuya ışık tutabilecek nitelikte.

Çalışma sonuçları resimlerin büyüklüğü 30 x 30 piksel olduğu takdirde, en faydalı bilginin elde edilebileceğini ortaya koyuyor. Ağız ve burun görüntüleri ile karşılaştırıldığında, gözlerin görüntüsü beyne en güvenilir bilgiyi sağlıyor. Yani kısaca beyindeki yüz tanıma mekanizmaları gözleri kodlamada uzmanlaşmış durumda.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.