İLK TADINI ALDIĞIMIZ GIDA SÜT

DHA

İnsanların ilk tattığı ve hayatının ilk besininin süt olduğunu açıkladı. Süt kanser riskini de azaltıyor. İşte diğer yararları.

 


Ordu Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Şaban Akpınar, insanoğlunun ve diğer bazı canlıların ilk tattığı ve hayatının ilk besininin süt olduğunu söyledi. Akpınar, “Süt tüketimi, kan basıncını ve kanser riskini azaltıyor” dedi.

Şaban Akpınar, içerisindeki protein, yağ, şeker, vitamin, mineral ve enzimler nedeniyle beslenmede en büyük rolü olan gıdanın süt olduğunu belirtti.

Akpınar, “Sütte bulunan mineraller özellikle kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, iyot ve çinko kemik yapısı ve kas hareketlerinin düzenlenmesi açısından çok önemlidir. En temel kalsiyum kaynağı olarak bilinen süt ve süt ürünlerinin yetersiz düzeyde tüketilmesi günümüz gençliğinin gelecekte kemik sağlığı üzerine uzun süreli, ciddi ve zararlı etkiler oluşturması kaçınılmazdır” diye konuştu.

Akpınar, en fazla enerji miktarının manda sütünde olduğunu dile getirdi. Şaban Akpınar, “Yüzde 87.5’i su olan 100 gram inek sütündeki enerji oranı yüzde 66, insan sütünde yüzde 72, keçi sütünde yüzde 67, koyun sütünde yüzde 107 ve manda sütünde yüzde 118’dir” diyerek, süt proteinin iyi kaliteli olup, vücutta kullanım oranının yüzde 90 olduğunu vurguladı.

Süt proteinlerinin büyüme- gelişmeye katkısının yanı sıra, kan basıncını ve kanser riskini azalttığını ifade eden Akpınar, diş çürüklerine karşı koruyucu olması gibi çok sayıda faydasının olduğunu kaydetti. Akpınar, “Sokak sütü yerine işlem görmüş, pastörize veya uzun ömürlü sütü düzenli olarak tüketmeliyiz. Isı işlemi geçirmiş, sokakta, açıkta satılan sütler kaynatılsalar bile sağlık açısından ciddi riskler taşıdığı unutulmamalıdır” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.