İLK TEPKİSİ NE OLACAK

Hürriyet Aile

Bebeklerin ilk tepkisi anne ve babalar için heyecan verici bir dönemin başladığının habercisidir. İşte detaylar.

 


Bebeğin doğduktan sonra çevresine karşı verdiği tepkiler yavaş yavaş oluşur. Anne ve babalar için heyecan verici bir dönemin başladığının habercisidir bu.

Gülümseme: 4-8 haftalıkta bebek annesini görünce bilinçli olarak mutluluğunu gülümseyerek ifade eder.

Yabancılara tepki: Küçük bebekler, alışık olmadıkları kişilere tepki göstermez. 7-9 aylıkta yabancıları yadırgama başlar.

Oyun: 3-4 aylıkta ellerini hareket ettirerek oynamaya başlar. 6 aylıkta basit oyunları (el çarpma, yüzünü saklama, vb) anlamaya başlar. 18 aylıkta büyükleri taklit eden oyunlar (süpürme, toz almak, vb) yapar.
Yemek: 9 aylıkta katı parçalı besinleri rahatça çiğneyerek yiyebilir. 16 aylıkta kaşığı ağzına götürerek kendi yemeye başlar.

DİĞER DAVRANIŞLAR VE KAZANILMA YAŞLARI


Gülümseme: 6.hafta
Eşya yakalama: 5. ay
Desteksiz oturma: 7. ay
Kelime söyleme: 11. ay
Kısa cümle yapabilme: 22. ay
Kendi kendini besleyebilme: 18. ay
Kendi kendine giyinme: 4. yaş
Başlangıç (yaptıktan sonra söyleme): 15-18. ay
Gündüz: 2. yaş
Gündüz ve gece: 3. yaş
Yürüme: 12. ay


Boy ve tartı ölçümlerinde olduğu gibi bu değerlerin ortalama değerler olduğu ve normal çocukların da bu fonksiyonları daha erken veya daha geç yapabileceği unutulmamalıdır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Nisan 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.