İLKBAHARDA DOĞAN UZUN YAŞIYOR

Milliyet

Bilim adamları zihinsel ve fiziksel özelliklerin şekillenmesinde doğulan mevsimin de etkili olduğunu gözlemledi. The Times bu araştırmaları derledi:

 


Finlandiyalı bilimadamları sonbahar aylarında doğanların uzun ömürlü ve sağlıklı olduklarını tespit etti. Ayrıca bu aylarda doğanlar güçlü bacak kaslarına sahip oluyorlar. İstatistiklere göre futbolcuların bir çoğu da sonbahar doğumlu.

KIŞ Aralık-Ocak -Şubat
Harvard Üniversitesi 21 bin kız ve erkek bebeği gözlemleyerek yaptığı bir araştırmada kış aylarında doğan çocukların, bahar ve yaz aylarında doğanlara göre daha uzun boylu ve başarılı olduklarını tespit etti. Uzağı görmede herhangi bir sorun yaşamayan kış insanları, diğer insanlara göre daha yüksek oranda obez olma riski taşıyorlar.

İLKBAHAR Mart-Nisan-Mayıs
Bahar aylarında doğanlar uyku bozukluğu sorunu yaşarlarken, intihara eğilimli oluyorlar. Diğer insanlara   göre daha az zeki olan bahar insanlarına  iyi haber ise, diğer mevsimlerde doğanlardan daha uzun oluyor ve daha çok yaşıyorlar.

YAZ Haziran-Temmuz-Ağustos

Yaz aylarında doğanlar, diğer insanlara göre daha saygılı ve kibarlarken, ilgiye daha açlar. Diğer yandan yaz aylarında doğmuş olan kadınlar daha az çocuk sahibi oluyorlar ve depresyona yakalanma riskleri de daha yüksek oluyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.