İLKBAHARIN ALTIN FORMÜLÜ

A.A

İlkbaharı doyasıya yaşamanın altın formülünün, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite olduğu belirtildi. İşte formüller.


Tekden Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Duygu Deniz, yaptığı açıklamada, vücudun yeni mevsime geçiş dönemini yaşadığı bahar aylarında sağlığa daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlıklı beslenme programı ve egzersizle birçok hastalıktan uzak kalabileceğine dikkati çeken Deniz, şöyle devam etti:

“Birçok akut ve kronik hastalıktan korunmak için özellikle bahar aylarında sağlıklı beslenmeniz ve fiziksel aktivitenizi artırmanız gerekir. Sağlıklı beslenme, vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri, yeterli, dengeli, çeşitli ve mevsiminde almakla mümkün olur. Ayrıca gün içinde uzun süre hareketsiz biçimde kalmamak ve yapacağımız düzenli yürüyüşler fiziksel aktivitemizi artırır.

Uzayan gündüz süresi ve aktivitelerle birlikte güne sıkı bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Öğün atlamamak çok önemlidir. Lifli sebze ve meyvelerin tüketilmesi önerilir. Sağlıklı beslenmede karbonhidrat, yağ ve proteinleri dengeli ve yeterli biçimde almak gerekir. Taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi ile vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller karşılanabilir.”

Deniz, mevsiminde üretilmeyen sebze ve meyvenin tüketilmemesini önererek, “Meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketmek en doğrusudur. En doğal ve sağlıklı meyve sebze, doğal ikliminde ve zamanında yetişenidir. Suni şartlarda ve hormonlu yetiştirilen ürünler aynı besin değerini taşımaz. Uygun sıcaklık ve çevre şartlarında yetiştirilen sebze meyveler tercih edilmelidir” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.