İltihaplanmayla Mücadele İçin Vitaminler ve Takviyeler

İltihaplanmayla (Enflamasyon) Mücadele İçin Vitaminler ve Takviyeler arasında en etkili olanlar A vitamini, E vitamini, sarımsak, acı biber, ananas ve zencefil….

İltihaplanmayla Mücadele İçin Vitaminler ve Takviyeler

İşte İltihaplanmayı önleyecek alternatif çözümler ve vitaminler…

A VİTAMİNİ

İltihaplanmayı önlemede A vitamini; Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlar. 1-2 hafta boyunca 10.000 uluslararası birim (IU) almak, egzersize bağlı bir yaralanmanın ardından iyileşmenize yardımcı olabilir. A vitaminini bulmak da kolaydır. Karaciğer, balık yağları, süt, yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerde yüksektir.

BROMELAIN

İltihaplanmayı önlemede; Ananas suyunuz var mı? O zaman antiinflamatuar güçleri toplayan ve bağışıklık sisteminizi destekleyen bu enzime sahip olursunuz. Bazen tendinit ve burkulma gibi küçük kas yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılır. Bazı çalışmalar bromelainin diş, burun ve ayak ameliyatlarından sonra iltihaplanmayı hafifletebileceğini göstermiştir. Doktorlar genellikle kapsül veya tablet almayı önerir. Bunun nedeni, meyve suyu içmenin yeterli olmayacağıdır.

ACI BİBER

Acı biberdeki sıcak şey budur. Vücudunuzun iltihaplanmaya tepkisini kontrol eden bir grup proteini durdurur. Kapsaisini doğrudan cildinize sürdüğünüz ürünlerde bulabilirsiniz. Ayrıca kurutulmuş kırmızı biberi soslarınızda ve et soslarınızda çalkalayabilirsiniz. Görmek için ¼ çay kaşığı veya daha azıyla başlayın.

KEDİ PENÇESİ

Romatoid artritiniz varsa doktorunuza bunun faydası olup olmayacağını sorun. Küçük bir çalışma, bu takviyeyi standart RA tedavileriyle birlikte alan kişilerin daha az eklem şişliği ve ağrısına sahip olduğunu buldu. Ancak RA ile birlikte gelen eklem hasarını önleyebileceğine dair hiçbir kanıt yok. Kedi pençesinde ayrıca bağışıklık sisteminize yardımcı olduğu düşünülen bileşikler de bulunur. Hap veya kapsül olarak satılır ve çay haline getirilebilir.

KURKİMİN

İltihaplanmayı önlemede Kurkumin zerdeçalda bulunur ve baharata sarı rengini verir. Bu geleneksel Hint şifalı bitkisi, doğal antioksidan ve antiinflamatuar özellikleriyle bilinir. Araştırmalar, kurkuminin artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı ve yağlı karaciğer hastalığı gibi belirli durumlara yardımcı olabileceğini gösteriyor. Baharat reyonunda bulabilirsiniz. Aynı zamanda kapsüllerde, kremlerde, içeceklerde ve spreylerde de bulunur.

E VİTAMİNİ

İltihaplanmayı önlemede; Antioksidanlarla dolu olan E vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve aynı zamanda iltihabı hafifletebilir. Romatoid artritiniz varsa standart tedaviyle birlikte kullanıldığında ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Yediğiniz besinlerden kolaylıkla alabilirsiniz. Zeytinyağı, badem, yer fıstığı, et, süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve zenginleştirilmiş tahıllarda bulunur. Ekstra E vitaminine ihtiyacınız varsa doktorunuz bunu damla veya kapsül şeklinde reçete edebilir.

SARIMSAK

İltihaplanmayı önlemede; Sarımsak iki inflamatuar enzimi yavaşlatır ve kanın kaslarınıza gitmesinin yolunu açar. Şişkinlikle mücadele etmek ve lezzeti toparlamak için yemeklerinize 2-4 diş taze sarımsak ekleyin. Sarımsak yağını doğrudan şişmiş eklemlere ve kaslara da sürebilirsiniz. Şişeden tercih ederseniz, yıllanmış sarımsak özüne bakın. Doğru dozajı doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

ZENCEFİL

İltihaplanmayı önlemede; Araştırmalar, ibuprofen'e benzer antiinflamatuar güçlere sahip olduğunu gösteriyor. Bir çalışmada zencefil ekstraktının romatoid artritte ve steroidlerde şişliği giderdiği bulundu. Egzersiz sonrası kas ağrısını kesebilir. Taze şeyler sağlık yararlarından yararlanmak için yeterli olmayabilir. Zencefil kapsüllerinin etiketinde "süper kritik ekstraksiyon" ifadesini arayın. Bu onun saf olduğu anlamına gelir.

OMEGA-3 YAĞLI ASİTLER

Balık yağı takviyeleri bunlarla doludur ancak önerilen miktarı belirli gıdalardan da alabilirsiniz. Bunlara somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar, lahana, bitkisel ve keten tohumu yağları, fındıklar ve ketenle beslenen tavuklardan elde edilen yumurtalar dahildir.

RESVERATROL

Bu doğal bileşik bazı meyvelerde ve yemişlerde bulunur. Bazı araştırmalar artrite yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bir avuç üzüm, yer fıstığı, antep fıstığı, yaban mersini, kızılcık veya dut alın. Ek formda da popülerdir.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Ekim 2023

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.