İNCELDİKÇE DEPRESYON BAŞLIYOR

Nytimes.com - Çeviri: Ayda Çayır-NP Grup

Depresyon öyküsü olan aileleri takip eden araştırmacılar, aile üyelerinin özellikle sağ beyin kortekslerinde anlamlı bir incelme olduğunu ve incelmenin depresyon yatkınlığının bir göstergesi olabileceğini açıkladılar.

Yaşları 6 ila 54 arasında değişen, 131 kişi üzerinde yapılan beyin görüntüleme çalışmasında, deprese hastaların torunlarında ve büyük ebeveynlerinde, kendileri depresif epizot veya anksiyete bozukluğu geçirmiş olsun veya olmasın, bir incelme tespit edildi.

GENETİK OLABİLİR

İnsanlar bu ailevi özelliğin genetik olduğunu varsaysalar bile, psikiyatri profesörü Dr. Braley Peterson, "Bu her zaman için doğru değil. Bu incelmenin genetik kökenli veya hasta ebeveynlerin elinde büyümenin bir sonucu olup olmadığını bilmiyoruz. Çalışmalar ebeveynlerin depresif olmasının çocukların yetiştiği ortam üzerinde etkili olduğunu ortaya koyuyor." dedi.

Sağ yarı küredeki incelme depresyon yatkınlığıyla ilişkilendirilirken, sol yarıkürenin aynı bölgesindeki ekstra incelme gerçek depresyon semptomları geliştirmeyle ilişkili görüldü.

YARISI RİSK ALTINDA

131 kişinin yaklaşık yarısının aile öyküsüne bağlı olarak yüksek depresyon riski altında olduğu düşünüldü. Diğer yarısı ise düşük risk grubundaydı. Düşük risk grubuyla karşılaştırıldığında, yüksek risk grubunda, kortikal kalınlık haritalarında sağ serebral yarı kürenin geniş alanları boyunca %28 oranında anlamlı incelme görüldü.

Bilimcilere göre, korteksteki incelme kişinin dikkatini verme ve sosyal ve emosyonel ipuçlarını yorumlama becerisini olumsuz etkiliyor.

Bu incelme bir risk faktörü mü? Yoksa bir depresyon belirtisi mi? Gelecekte depresyona gireceğinize dair bir işaret mi? Uzmanlar bu ilginç ve karmaşık soruların yanıtını arıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.