İngiltere’de ilginç araştırma

İngiltere’de ulaşım yetkilileri, yoğun olarak kullanılan otoyolların büyük bir kısmına artık şerit çizmeyi planlamadıklarını açıkladı.

Bunun sebebi ise sürücülerin şeritsiz yollarda daha yavaş ve dikkatli otomobil kullandıklarının ortaya çıkması.

Uzmanlar yaptıkları bir araştırmayla, Britanya adasındaki otoyollarda son 100 yıldır kullanılan şeritlerin kaldırılmasının araçların ortalama hızını yüzde 13 oranında azaltacağını düşündüklerini açıkladı.

Yetkililer, şeritsiz yollarda sürücülerin kendilerinden emin olamadıklarını ve tedirgin hissettikleri için yavaşladıklarını söyledi. Başkent Londra’daki otoyolların işletmesinden sorumlu olan ‘Transport For London’ yöneticileri “Özellikle otoyolların ortasında ve kenarlarında bulunan şerit işaretlerinin kaldırılması yağmurlu havalarda hayat kurtarmada önemli bir fark yaratabilir” dedi.

Times gazetesine konuşan yetkililer daha şimdiden Güney Londra’daki A22- A23 ve şehir merkezinden geçen A100 otoyollarından şeritlerin kaldırıldığını ve bu uygulamanın önümüzdeki günlerde şehrin diğer kalabalık yollarına da ulaştırılacağını belirtti.

DENEMELER BAŞLADI

Wiltshire ve Derby’de de bu sistemin denenmekte olduğu, ayrıca Norfolk’ta da denemelere başlanması için hazırlıklar yapıldığı açıklandı.

Yol güvenliğini sağlamak için kampanyalar yürüten RoadPeace yardım derneği uygulamayı sevinçle karşıladı ve şeritsiz yolların birçok hayat kurtaracağına inandıklarını söyledi.

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:09 Şubat 2016Yayınlanma Tarihi:03 Şubat 2016