İNGİLTERE MR'I YASAKLIYOR

A.A

İngiltere, sağlıklı kişiler üzerinde tam vücut taraması (MR ve tomografi dahil) yapılmasını yasaklıyor.


İngiliz Sağlık Bakanlığı, Radyasyonun Çevreye etkili Komisyonu'nun bu yöndeki tavsiyesine uyma kararı aldı. Komisyonun raporuna göre normal röntgenden 400 kat daha fazla radyasyon yayan bu taramalar, taramanın uygulandığı 100 hastadan 2'sinin kanserden ölmesine yol açabilir.

Özellikle ABD'de çok yaygın olan ve İngiltere'de de 45 sterlin gibi görece düşük fiyatlara çektirilen tam vücut taramalarının birçok klinik tarafından ticari amaçla, sağlık sorunu olmayan kişilere bile her yıl önerildiğine dikkat çekiliyor.

Tomografi çektirmek geçtiğimiz yıllarda osteoropoz, kalp rahatsızlığı, damar tıkanıklığı ve diyabet gibi hastalıkları önceden tespit edebildiği için sağlık uzmanları tarafından sıklıkla tavsiye ediliyordu.

1 TOMOGRAFİ 442 RÖNTGENE BEDEL

Yayınlanan raporda sık tomografi çektirenlerin vücutlarındaki birikmiş radyasyon seviyesinin II. Dünya Savaşı’nda Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombalarından kurtulanlarla eş seviyede olduğu belirtildi.

Sıradan bir röntgen vücudu görüntülemek için tek bir ışın gönderirken tomografide daha detaylı bir görüntü elde etmek için art arda birçok ışın gönderiliyor.

2009 sonunda California Üniversitesi’nde görevli Prof. Rebecca Smith-Bindman’ın 1.119 kişiyi inceleyerek yürüttüğü araştırmada tek bir tomografinin 442 göğüs röntgenine ve 74 mamografiye (meme röntgeni) eş oranda radyasyon yaydığı ortaya çıkmıştı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.