İnsan beynini taklit eden süper bilgisayar

Bilim dünyası, insan beynini taklit edecek en gelişmiş bilgisayarın üretilmesi için büyük bir proje çevresinde toplandı.

Bilim dünyası, insan beynini taklit edecek en gelişmiş bilgisayarın üretilmesi için büyük bir proje çevresinde toplandı.

super_bilgisayarMerkezi İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan uluslararası projeye toplam 80 enstitüden 200 bilim insanı katılıyor. “Human Brain Project” isimli proje, gelecek 10 yıl boyunca halihazırdaki bilgisayarların 1000 katı daha güçlü süper bilgisayarın geliştirilmesini kapsayacak.

BEYİN NASIL ÇALIŞIR

1.6 milyar dolarlık bütçesi bulunan büyük çalışmada, insan beyin kanalları birebir kopyalanarak sinyal ağ yapılandırılması ortaya çıkarılacak. Bunun için 100 milyar sinir hücresiyle 100 bin sinir hücre bağlantı kanallarının haritası çıkarılacak. İnsan beyninin yanı sıra tarama teknolojisinde kullanılmak üzere yeni bilgisayar sistemlerinin de geliştirilmesi amaçlanıyor. Projenin en çok Alzheimer, Parkinson gibi zihinsel hastalıkların tedavisinde rol oynayacağı düşünülüyor. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:08 Şubat 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.