İnsan yüzünün beyindeki kodu çözüldü

Etraftaki nesnelerden ve pek tabii ki canlılardan yansıyan ışıkları gözlerimiz algılıyor ve sonrasında beynimize birtakım sinyaller iletiliyor. İşte bu sinyaller sonrasında beynimizde aktifleşen hücreler sayesinde kendimizi çevreleyen dünyayı 3 boyutlu olarak algılayabiliyoruz.

Başka bir deyişle görüyoruz. Her ne kadar bilim kurgu filmlerinin ya da kitaplarının bir konusu gibi görünse de, beynimizde gerçekleşen bu aktivasyonun izlenmesi ile beyinde oluşan görüntünün gözlemlenebilmesi mümkün olabilir.

Cell dergisinde yayımlanan bir çalışmada, insan yüzünün gerçek görüntüsü makak maymunlarının insan yüzünün fotoğrafına bakarken izlenmiş beyin aktivitelerinden oluşturularak bu alanda büyük bir adım atıldı. Yani bu çalışmada, basit bir şekilde makak maymunlarının beyinlerindeki belirli hücrelerin hareketlerinin takibi ile gerçek görüntü ortaya çıkartılabildi.

Bunun başarılmasındaki ilk adım, gözden gelen sinyalleri yorumlayan beyin bölgesi olan ileri görsel kortekste beyin hücrelerinin ayırt edilebilir görselleri nasıl işlediğinin belirlenmesiydi. Bu araştırmada, ilk defa makakların ve dolaylı olarak da insanların beyinlerinin görülen her yüzün bileşik görüntüsünü nasıl oluşturduğu konusuna tam ve detaylı bir açıklama getiriliyor. Bilim insanlarının bu çalışma ile aslında beynin yüz kimlik kodunu kırdığını söyleyebiliriz.

California Institute of Technology’den Doris Tsao ve Steven Le Chang, beyindeki tekil hücrelerin aktivitelerini birleştirerek sınırsız sayıda yüz görüntüsü üretebileceğini keşfettiler. Bu durum tıpkı gözümüzdeki kırmızı, mavi ve yeşil renk algılayıcılarının bileşik hareketi ile birçok rengin ‘’görülebilmesine’’ benziyor.

Daha önceki çalışmada, bir kişiye bir yüz görüntüsü gösterildiği zaman aktifleşen bu özelleşmiş yüz hücreleri tespit edilmişti.

Yapılan yeni çalışmada da, maymun beynindeki hücrelerin aktivitesi izlendi. Birlikte çalıştıklarında, bu hücrelerden gelen bileşik sinyaller bir yüzün 50 farklı yönünü – örneğin yüz şekli, göz mesafesi, cilt dokusu vb. – kodlayabilir.

Yapılan diğer çalışmalar gösteriyor ki, hipokampus içerisinde belirli kişilerin yüzlerinin hafızaya kaydedilmesinden tekil hücreler bireysel olarak sorumlular. Yani beynimiz bütün yüzleri algılamak için çok sayıda hücrenin ortak hareketine ihtiyaç duyarken, belirli yüzleri hatırlamak için yalnızca tekil hücreleri kullanıyor.

BİLİMFİLİ


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Haziran 2017Yayınlanma Tarihi:07 Haziran 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.