İNSANLIK İÇİN BÜYÜK ADIM!

İlk astrobot yarın uzaya gidiyor. 41 yıl önce Ay’a insan gönderen NASA’nın asıl hedefi ise 3 yıl sonra ‘astrobotları’ Ay’da yürütmek...

Uzayda görev yapmak üzere tasarlanan ilk insansı robot, yarın Discovery uzay mekiğinin son seferinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) götürülecek. Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) gelecekte Ay’a robot astronot (robonot) göndermeyi planlıyor.

NASA ve otomobil devi General Motors’un 2.5 milyon dolar harcayarak geliştirdiği “Robonot 2”, ya da kısa adıyla “R2” yarın 6 astronotla birlikte uzaya gönderilecek. İnsan gibi alet kullanabilecek şekilde tasarlanan R2’nin, uzay istasyonunda rutin bakım işlerini yaparak, istasyon mürettebatının daha önemli görevleri yerine getirmesini sağlayacak biçimde iş yükünü azaltması hedefleniyor.

ROBOT,  insansı parmakları ve yumuşak avucuyla cisimleri nazikçe tutup, kavrayabiliyor. 350 adet elektrikli algılayıcı sayesinde bir tüyü bile hissedebiliyor. Halen yalnızca belden üstü bulunan bir insansı robot olan Robonot 2’nin bacaklarının da 2011 sonunda tamamlanarak uzaya gönderilmesi planlanıyor.

NASA araştırmacıları şimdi de “Proje M” adlı bir fikir üzerinde çalışıyor. Projeyle 3 yıl içinde robonotları Ay’a ayak bastırmak hedefleniyor. Ay’a insanlı uzay seferi yapmanın maliyeti 150 milyon dolar olarak, bir robotu  göndermenin ise 200 milyon dolara mal olmasi bekleniyor. Robotun havaya ya da yiyeceğe ihtiyaç duymaması, ayrıca geri dönüş seferi yapılmasına gerek olmaması, Proje M’yi çekici kılıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Kasım 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.