İnsanoğlu 1.5 milyon yıldır et yiyor

Et atalarımızın günlük yemek listesinde 1.5 milyon yıl önce yer almaya başlamış, yani bugüne kadar bilinenden neredeyse 700.000 yıl daha önce.

Et atalarımızın günlük yemek listesinde 1.5 milyon yıl önce yer almaya başlamış, yani bugüne kadar bilinenden neredeyse 700.000 yıl daha önce.

Sonuç Tanzanya’daki bir vadide bulunan bir çocuk kafatası parçasının incelenmesiyle elde edildi. Uluslararası araştırma ekibi iki yaşındaki çocuğun kemiklerinde önemli bir gelişim bozukluğu olduğunu saptamış. Bu gelişim bozukluğu B12 vitamini eksikliğine bağlı olmalı, PLoS One). B12 vitamini etten alındığı için de ilk atalarımızın bedenleri düzenli et tüketimine uyum sağlamış olmalı. Eğer böyle bir şey söz konusu olmasaydı küçük çocukta da B12 vitamini eksikliği görülmezdi. Osteoporozun başka bir biçimi olan bu bozuklukta (Osteoskleroz) kemik dokusu tıpkı bir sünger gibi delikli ve yumuşak olur. Günümüzdeki bilgilere göre daha çok kansızlıkla ortaya çıkmakta (Complutense Üniversitesi’nden Manuel Dominguez-Rodrigo). B12 vitamini neredeyse yalnızca etten alındığı için özellikle vejetaryenlerin yeterli miktarda B12 vitamini almaları gerekiyor. B12 vitamini eksikliğine bağlı kemik gelişim bozukluğuyla ilgili insan kalıntıları bugüne kadar yalnızca orta ve son Pleistosen dönemine ait buluntu yerlerinde ortaya çıkarılmıştı. Alt Pleistosene ait 1.5 milyon yıllık son kalıntı böylece kansızlık için en eski kanıt. Çocuktaki kansızlık için iki açıklama var: Anne emzirme süresini kısa tuttuğu için çocuk yeterli B12 vitamini alamamıştır. Ya da anne yeterli et yiyemediği için sütünde zaten hiç B12 vitamini bulunmuyordu. Fakat her ne olursa olsun bulgu, o tarihteki insan bedeninin dahi düzenli et tüketimine uyum sağladığını göstermekte ki bu da atalarımızın 1.5 milyon yıl öncesinden itibaren aktif olarak avlandıklarını söyleyen hipotezi de güçlendirmekte. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:19 Ekim 2012Yayınlanma Tarihi:20 Ekim 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.