İnternet bağımlılığı beyinde değişikliğe yol açıyor

İnternet bağımlılığının beyinde değişikliğe yol açtığı belirlendi.

İnternet bağımlılığının beyinde değişikliğe yol açtığı belirlendi.

Çin'de yapılan bir araştırmada, yaşları 14 ve 21 arasında değişen  gençlerin beyinleri manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yöntemiyle tarandı. Katılımcılar arasında kontrolsüz internet kullanımı olarak tanımlanan  internet bağımlıları da bulunuyordu.

İNTERNET BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

İnternet bağımlısı gençlerin beyinlerindeki sinir liflerinden oluşan  beyaz maddenin değişime uğradığını belirten araştırmacılar, beynin duygular,  dikkat, karar verme ve bilişsel kontrolle ilgili merkezlerini birbirine bağlayan  sinir liflerinin bağlantılarının da hasar gördüğünü kaydetti. Benzeri hasar, alkol ve kokain bağımlılarında da görülüyor. Araştırmacılar, her 10 internet kullanıcısından birinin internete bağımlı  hale geldiğini belirledi. "Plus One" adlı dergide yayımlanan araştırma sonuçlarının, bağımlılar  için yeni tedavi yöntemlerinin bulunmasına yardımcı olması bekleniyor. Worcesters Üniversitesi araştırmacıları da bir süre önce yaptıkları  çalışmada, akıllı telefonların bağımlılığa yol açtığını, çok sayıda kullanıcının  "hayali titreşimler" duyduğunu açıklamıştı. REUTERS

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:22 Haziran 2012Yayınlanma Tarihi:28 Mayıs 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.