İnternet bağımlılığının nedeni bulundu

Bu gen mutasyonu İnternet bağımlılarında, online medyaları normal ölçüde kullananlara kıyasla daha fazla bulunuyor.İşte bağımlılığın nedeni.

Bu gen mutasyonu İnternet bağımlılarında, online medyaları normal ölçüde kullananlara kıyasla daha fazla bulunuyor.İşte bağımlılığın nedeni.

Almanlara göre bir gen mutasyonu, beyindeki önemli sinyal maddelerinin metabolizmasını değiştirerek bağımlılık türü davranışları tetiklemekte. Bu gen mutasyonu İnternet bağımlılarında, online medyaları normal ölçüde kullananlara kıyasla daha fazla bulunuyor. Anlaşılan o ki İnternet bağımlılığı uydurma değil diyor Bonn Üniversitesi’nden Christian Montag. Tıpkı nikotin ve alkol bağımlılığında olduğu gibi İnternet bağımlılığında da moleküler genetik bağlantılar var. Bu bağlantı diğer araştırmalarla da kanıtlanacak olursa, bu mutasyon İnternet bağımlılığı tanısı için bir gösterge ve bağımlılığın da daha iyi tedavi edilmesine yardımcı olabilecek (Journal of Addication Medicine).

İNTERNET BAĞIMLILIĞINDAN KOLAYCA KURTULUN

Araştırmacılar, İnternet ve online medyalar olmadan yaşayamayan ve kişiliği işlemci ve bu bağımlılıkla şekillenen kişileri İnternet bağımlısı olarak tanımlıyor. İnternet bağımlıları, İnternet’te kalma süresini ayarlayamıyor, sanal dünya dışında pek uğraşları olmuyor ve diğer insanlardan uzaklaşıyorlar. Bu tür bir bağımlılıkta örneğin değişmiş bir beyin metabolizması veya genetik değişimler gibi biyolojik faktörlerin de rol oynayıp oynamadığını öğrenmek isteyen bilimciler, potansiyel bağımlıları bulabilmek için 843 kişinin İnternet kullanma alışkanlığı hakkında bilgi edindi. 132 kadının ve erkeğin problemli davranışlara sahip oldukları görüldü. Bu kişiler gündelik yaşamda sürekli İnternet’le meşgul oluyor ve İnternet’ten vazgeçmek zorunda kaldıkları zamansa kendilerini iyi hissetmiyor. Araştırmanın ikinci aşamasında 132 kişinin kalıtımı, kontrol grubundaki sağlıklı insanlarla karşılaştırılmış. Analizler, İnternet bağımlılarında belli başlı gen bölgesinin daha çok değişmiş olduğunu gösteriyor. CHRANA4 genindeki bir mutasyon, bu insanlarda asetilkolin sinyal maddesindeki bir kenetlenme bölgesindeki alt birimin değişmesine yol açmış. Bu reseptör beynin ödüllendirme merkezini etkinleştiriyor. Bu reseptörün genlerindeki bir mutasyonun (değişinim), örneğin nikotin bağımlılığı gibi bağımlılığı da tetiklediği biliniyordu. Bu mutasyon bağımlı kadınlarda daha çok görüldü. Çünkü bugüne kadar erkeklerin İnternet’e daha fazla bağımlı oldukları sanılıyordu. Cinsiyetlere özel genetik bulgular belki de İnternet bağımlılığının özel bir alt grubuna uzanıyordur. Örneğin sosyal ağlardan veya benzeri medyalardan yararlanma gibi. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:08 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:12 Kasım 2012