İnternet kafeler rehabilite edilsin

Ankara İnternet Kafeciler Odasının raporunda, Türkiye'deki internet kafelerin doğru hizmeti verebilmesi için rehabilite edilmelerinin şart olduğu görüşüne yer verildi.

Ankara İnternet Kafeciler Odasının raporunda, Türkiye'deki internet kafelerin doğru hizmeti verebilmesi için rehabilite edilmelerinin şart olduğu görüşüne yer verildi.

internetkafelerAnkara İnternet Kafeciler Odası Başkanı Önder Kaplan, internet kafelerin sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin hazırladıkları raporu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e sundu. Türkiye'de 45 yaş ve üzerindekilerin internet kullanımının, diğer ülkelere oranla düşük olduğu belirtilen raporda, bu nedenle anne ve babaların çocuklarıyla iletişim kurmakta zorlandığı ifade edildi. Globalleşen dünyada gelişen teknolojinin hızına yetişmenin mümkün olmadığına işaret edilen raporda, okul aile birlikleri ile işbirliği yapılarak anne ve babaların, teknoloji ve internet olgusu konusunda bilinçlendirilebileceği anlatıldı.

ÇOCUĞUNUZ İNTERNET BAĞIMLISI OLMASIN

Raporda, ev kadınlarının internet kafelere davet edilebileceği ve kadınların çocukları ile iletişim kurmalarının sağlanabileceği, ev kadınlarının yemek ve el işi sanatları gibi konuları internet kullanarak öğrenmelerinin sağlanabileceği, yerel yönetimlerce halk eğitim birimlerinde verilen derslerin, internet kafelerde verilebileceği önerildi.

YASA DIŞI SİTELER

İnternetteki yasak içerik engelleme sistemlerinin "yükseltilmiş duvarlar ve setler" gibi olduğuna işaret edilen raporda, en güvenilir filtreleme programlarının dahi 14-21 yaş dönemi gençler için aşılamaz bir duvar olmadığı savunuldu.

RAPORDA, BU KONUYA İLİŞKİN ŞU ÇÖZÜM ÖNERİLERİNE YER VERİLDİ:

"Siteleri yasaklarken, yasaklama nedenlerini anlatmalıyız. Bunun için okullarda verilen medya okuryazarlığı derslerinden faydalanabiliriz. -Kafe işletmecilerine ahilik kültürünü ve mesleki etik kurallarımızı anlatmalıyız ki sağlıklı nesiller yetiştirebilelim. Bu konuda meslek odalarımıza ve sivil tolum örgütlerimize görev düşmektedir. -Cinsel içerikli siteler, yasa dışı siteler içerisinde en soft alanı teşkil etmektedir. 15-21 yaş dönemindeki bir genç bireyin karşı cinse ilgi duyması kadar normal ve günümüzde bunu internetten öğrenmeye çalışması kadar doğal bir durum yoktur. O birey internette cinselliği ararken karşılaştığı materyaller ise korkunçtur. Bu husus psikologlar ve alanında uzman kişiler tarafından değerlendirilip doğru çözümleme yapılması gerekmektedir. Yasak içerikli sitelerin, zarar verdiğine ilişkin anti web siteleri oluşturulmalı ve bu web siteleri internet kafelerde görseller ile desteklenmelidir."

DENETİMLER VE OYUNLAR

Raporda, internet kafelere uygulanan cezaların katı olduğu ileri sürülerek, cezaların bu işletmeleri merdiven altına itebileceği savunuldu. İnternet kafelerin teknik denetimlerinin online internet üzerinden yapılabileceğine işaret edilen raporda, şu görüşlere yer verildi: "Pastane ve kafe gibi wireless internet hizmeti veren yerler denetime tabi tutulmalı. 5651 sayılı Kanun'daki eksikler tespit edilip çalışması yapılmalı. Cezalar iş yeri kapatır şekilde değil, uyarı nitelikli olmalı. Öte yandan internet kafelerde, gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyecek oyunların oynandığının farkındayız. Fakat hangi dijital oyunun zararlı, hangisinin zararsız olduğunu bilmemekteyiz. Sanal karakterlerin gelişen teknoloji ile görsellikleri gerçeğe yaklaşmaktadır. Televizyonlardaki filmlerin birçoğunun dijital oyunu gençlerimizin kendi kurgu ve senaryolarıyla bilgisayar ekranlarına taşınmıştır. Dijital oyunları kriterlerine ve yaş gruplarına göre ayırarak sunmalıyız. Akıllı işaretler kullanarak hangi yaş grubunun hangi oyunu oynayacağını belirleyebiliriz. Oyun klasörlerini şifreleyip küçük yaş gruplarını kendilerine göre olmayan oyunları oynamalarını engelleyebiliriz. Sadece internet kafede değil, evlerdeki bilgisayar oyunlarının hangisinin belirli yaş gruplarına zararlı olduğunu tespit edip, bu hususta velileri bilinçlendirmeliyiz. Dijital oyunlar ile ilgili yurt dışında yapılmış çalışmalar değerlendirilmeli ve modellendirilmelidir." A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:20 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi:23 Temmuz 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.