İNTERNET KARAR ALMAMIZI KOLAYLAŞTIRIYOR

İNTERNET KARAR ALMAMIZI KOLAYLAŞTIRIYORCalifornia Üniversitesi'nde yaşları 55 ile 76 arasında değişen 24 kişi üzerinde yapılan bir araştırma; internette araştırma yapmaya dayalı faaliyetlerin beynin bazı işlevlerini harekete geçirebildiğini, hatta bunları iyileştirebildiğini gösterdi.

Beyin güçleniyor

Yaş, eğitim düzeyi ve cinsiyet dağılımı aynı olan iki gruba ayrılan ve yarısının internet deneyimi olan katılımcılardan; bilgisayar ekranından bir metin okumaları ve internette araştırma yapmaları istendi. Bu sırada, bu kişilerin MR'ı çekildi. Sonuçta; internette araştırma yapan deneklerin beyinlerinin ön ve şakak bölgelerinin daha çok çalıştığı gözlendi. Ayrıca karar almayı ve muhakeme sürecini denetleyen bölgenin işlevinde de hissedilir bir artışın ortaya çıktığı belirlendi.

KAYNAK: www.sabah.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.