İNTERNETSİZ YAŞAYAMIYOR

A.A

Avrupa'da 6 ülkede 8-14 yaş arasındaki 3 bini aşkın çocuk üzerinde yapılan araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Disney XD Avrupa, Ortadoğu  ve Asya Bölgesinden Sorumlu Araştırma Direktörü Victoria Hardy, Avrupa'da 6  ülkede 8-14 yaş arasındaki 3 bini aşkın çocuk üzerinde yapılan araştırma sonucu, çocukların yüzde 95'inin internet ile bilgisayarların kendileri için önemli  olduğunu düşündüğünü, hemen hemen yarısının bu temel araçların olmadığı bir dünyayı hayal bile edemediklerini bildirdi.

Disney XD'nin merkezinin bulunduğu İngiltere'den telefonla  açıklamalarda bulunan Hardy, 1995-2001 arasında dünyaya gelen çocukların, diğer  tüm kuşaklardan daha fazla teknolojik gelişmeye tanık olduklarını ve "dijital  eğlencenin, cep telefonlarının ya da sosyal medya kanallarının olmadığı" bir  yaşamı hiç tanımadıklarını ifade etti.

Araştırmanın İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya ve Polonya'da  gerçekleştirildiğini bildiren Hardy, projenin Avrupa'da çocukların düşünce ve  davranışları konusunda yapılmış en büyük çalışma olduğunu vurguladı.

Hardy, "Çalışmada, 8-14 yaş arası, dijital açıdan bilinçli çocukların  yepyeni bir kuşağı tanımlandı. İnternetsiz bir dünyayı hiç bilmeyen ve öte yandan  hem kendi gelecekleri hem de gezegenin geleceği konusunda güçlü bir bilinç sahibi  olan bu çocuklara 'XD kuşağı', yani 'X kuşağının dijital çocukları' diyoruz"  diye konuştu.

Bu kuşağı önceki kuşaklardan ayıran en büyük özelliğin, "bilgi ve  eğlenceye daha fazla erişmek için olanak tanıyan" davranışları olduğunu dile  getiren Hardy, şöyle devam etti:

"Araştırmaya katılan çocukların güçlü aile değerleri var. Hayata karşı  yaklaşımlarında hem en ileri teknolojiyi, hem de geleneksel aile değerlerini  benimsiyorlar. Anne babalarının görünürdeki 'şöhret' merakına rağmen, ayağı yere  basan işler hedeflemektedirler. Çocukların içinde yetiştikleri, ünlülerin  etkisindeki ortama rağmen güçlü aile değerleri var ve 'ün' peşinde koşmak yerine  geleneksel mesleklere özeniyorlar. Geleceğin önde gelen beş mesleği veteriner,  hekimlik, öğretmenlik, futbolculuk, doktorluk ve polislik. Şarkıcı ve şöhret  olmak yerine veteriner ve öğretmen olmak istiyorlar. Bu hem şaşırtıcı, hem de  cesaret verici."
        
SOSYAL VE EKONOMİK BİLİNÇLERİ
        
Önceki kuşaklara oranla, bu yaştaki çocukların sosyal ve ekonomik  bilinçlerinin daha fazla olduğunu bildiren Hardy, "Tavır ve davranışlarıyla  önümüzdeki on yılın gündemini belirlemektedirler. Dijital açıdan zengin bir  ortamda büyüdükleri için, dijital olguyu doğal kabul ediyorlar. Teknoloji  karşısında çok rahatlar. Yüzde 95'i internet ile bilgisayarların kendileri için  önemli olduğunu düşünürken, hemen hemen yarısı bu temel araçların olmadığı bir  dünyayı hayal bile edemiyorlar" dedi.

Disney XD Avrupa, Ortadoğu ve Asya Bölgesinden Sorumlu Araştırma  Direktörü Hardy, XD kuşağının 3'te birinden fazlasının "yeni şeyleri anne  babalarından daha hızlı öğrendiklerini" ve yüzde 26'sının "ebeveynlerinden daha  yaratıcı olduklarını" düşündüklerini bildirdi.

Araştırmaya katılan 8-10 yaş arası çocukların yüzde 18'i, 11-12  yaşındakilerin yüzde 35'i ve 13-14 yaşındakilerin yüzde 44'ünün "elektronik  aletleri anne babalarından daha fazla kullandıklarını" belirlediklerini dile  getiren Hardy, şunları söyledi:

"8-14 yaşından itibaren sosyal medyayı gitgide yaşam tarzlarının bir  parçası olarak kullanmaktadırlar. 8-10 yaşındakilerin yalnızca yüzde 26'sı çevrim  içi arkadaşlarıyla chat yaparken, 13-14 yaşındakilerde bu oran yüzde 76'dır.  Ancak çevrim içi yeni arkadaşlar edinmek yerine, var olan arkadaşlarıyla  konuşmaya daha heveslidirler. Yüzde 53'ü internetin, okul dışında da  arkadaşlarıyla görüşmelerine yardımcı olarak yaşamlarını geliştirdiğini  düşünmektedir. Yüzde 44'ü internetin arkadaşlarıyla ilişkiyi sürdürmelerini  kolaylaştırdığını, yüzde 24'ü internetin yeni arkadaşlar edinmelerine yardımcı  olduğunu söylemektedir. İnternetin en yaygın kullanımları konusunda, ev ödevi  yüzde 59 oranla yüzde 74 olan oyunların hemen arkasından geliyor."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.