İnternetten alışveriş hayat verdi

Artan sayıda insan çok çeşitli ürünleri internet üzerinden satın alırken, paketler getirildiğinde birçoğu evde olmuyor.

Artan sayıda insan çok çeşitli ürünleri internet üzerinden satın alırken, paketler getirildiğinde birçoğu evde olmuyor.

Chris Farentinos ve karısı Vanessa Troyer, Elephant Trunk adını verdikleri kutuyu 1999'da icat etti. Çift bu kutuyu, insanların gel işmeye başlayan elektronik ticaret ile birlikte sipariş ettiği televizyon büyüklüğünde bilgisayarları içine alacak kadar büyük bir şey olarak tasarlamıştı. Ama daha üretime geçmeden, ince düz ekranlı bilgisayar monitörünün piyasaya çıkışı planlarını suya düşürdü. Troyer, "Hevesimiz kaçtı . Harcadığımız tüm o zaman, para ve emek boşa gitmişti" diyor. Ancak Elephant Trunk hafif değiştirilmiş bir şekilde geri döndü. Eskiden beyzbol sopası tasarlayan Farentinos bu kutunun, hiçbir evin onsuz yapamadığı bir "yaşam tarzı ürünü" olmasını istiyor. Herkesin geleneksel posta için bir posta kutusu olduğu gibi, eve teslim edilen paketler için de yakında bir Elephant Trunk almasını umuyor. Artan sayıda insan çok çeşitli ürünleri internet üzerinden satın alırken, paketler getirildiğinde birçoğu evde olmuyor.

ALIŞVERİŞ BAĞIMLISI OLMAMANIN YOLLARI

Troyer'e göre eve gelince paketleri bir "saksının a rka s ı nda" veya yağmurdan ıslanmış halde bulmanın verdiği rahatsızlık dışında, bir de paket hırsızlığı tehlikesi var. Troyer paketlerin koyulacağı bir posta kutusu fikrini açtıklarında, perakendecilerin "Bence bunun için hâlâ çok erken" dediğini söylüyor. Farentinos, "Bizi 'Bunu almam çünkü çok büyük' diye uyarırlardı" diyor. Forrester Research'ün bir raporuna göre, ABD'de şu anda 167 milyon tüketici internetten alışveriş yapıyor. Amazon.com, müşterilerin aldıkları malları mağazalara yerleştirilen ve posta kutularına çok benzeyen metal kutulara göndertmesini sağlayan bir hizmeti deniyor. Troyer ve Farentinos geçen yıl Home Depot mağazalar zincirinin satın almacılarından Theresa Graham ile tanıştı. Graham sohbet sırasında, çalışan bir anne olarak işten eve gelince kapı girişini çoğu kez paketlerle dolmuş olarak bulduğunu söyledi ve "Aslında posta kutusu yerine bir paket kutum olmasını çok isterdim" dedi. Troyer, "Chris ve ben gözlerimiz parlayarak birbirimize baktık. 'Tam zamanı' der gibiydik" diyor. Home Depot üç aylık bir deneme satışını takiben, ABD çapındaki 157 mağazasında Elephant Trunk satmayı planlıyor. İnsanların internette en çok hangi ürünleri aldığını araşt ı ran (cevap, giysi) ve farklı boyut ta Elephant Trunk kutula r ıyla denemeler yapan çift, ilk baştakinden daha dar ve derinliği daha az olan bir modelde karar kıldı. Ayrıca ilk tasarımı, birden fazla paketi alacak şekilde değiştirdi. Bir sonraki engel, büyük kargo şirketlerinden birini paketleri Elephant Trunk'a koymaya ikna etmekti. Troyer UPS yetkilileriyle görüşebilmek için a ylar b oyunca u ğraştı. U PS e n sonunda, alıcıların bu yönde talepte bulunması halinde paketleri Elephant Trunk'a koymayı kabul etti. Troyer ve Farentinos ileride değişik Elephant Trunk modelleri (örneğin, apartmanlarda oturanlar için veya sadece daha büyük bir posta kutusu isteyenler için) üretmeyi de düşünüyor. Troyer, "Modellerimizin sayısı artacak" diyor. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:20 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:21 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.