İNTİHAR

İNTİHARÖzkıyım, kişinin isteyerek kendini öldürmeye teşebbüs etmesi eylemidir. Ruhsal rahatsızlığı olan kimselerde görülebildiği gibi zaman zaman genel toplumda bu konuda çok belirgin ip uçları sergilemeyen insanlarda da ani özkıyım davranışlarına rastlanmaktadır.

Kişi o anda çaresizlik, umutsuzluk duyguları altında olmakta ve bu yoğun acı yada krize neden olan sorundan çıkış yolu olarak bunu görmektedir.

Kendisine, aileye ve topluma verdiği zararlar gözönüne alınırsa (kişinin kaybı veya sakat kalması gibi) özkıyım oranını en aza indirmek ciddi sağlık hedefleri arasındadır.

Ruhsal hastalıklar arasında özkıyım oranının en yüksek olduğu durumlar;

Depresif bozukluklar (özellikle majör depresyon)

Alkol ve madde kötüye kullanımı

Ağır psikotik (gerçeği değerlendirmenin bozulduğu) hastalıklar

Kişilik bozukluklarıdır.

Ayrıca geçmiş dönemlerde kişinin kendine zarar verici bu tür denemelerinin olması, kişinin içine çok kapandığı durumlar, hastaneden taburcu olduktan hemen sonraki dönemler,tedaviden kopukluk dönemleri,yoğun stresörlerin bulunması,kayıplar yaşanması (aileden birinin ölümü,sevgiliden ayrılma gibi…) aile ve sosyal desteğin iyi olmaması ve kişinin sözel olarak ölüm isteğini dile getiriyor olması özellikle dikkat edilmesi ve vakit kaybetmeden hekimle işbirliği yapılmasını gerektiren durumlardan başlıcalarıdır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.