İNTİHAR HABERLERİNE İLGİ ARTTI

A.A

Toplumun ruhsal bozukluğa bağlı intihar haberlerine ilgisi giderek artıyor. Uzmanlar, medya dikkatli olmalı diyor.

 


Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Ruh  Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Abay, son günlerde  toplumun ruhsal bozukluğa bağlı intihar haberlerine ilgisinin arttığını  söyleyerek, “Görsel yayında zaman zaman intiharlar animasyonlarla veriliyor. Bu  durum intihara eğilimli olan kişilere yol gösterebiliyor” sözleri ile medyanın  konuya dikkatli yaklaşması gerektiği uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Abay, TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde düzenlediği basın  toplantısında, ruhsal rahatsızlıkların gün geçtikçe artarak toplumun her kesimini  etkilediğini ifade etti. Prof. Dr. Abay, şöyle konuştu:

“Günümüzde insanların yüzde 25'i, her 4 kişiden biri yaşamlarının bir  döneminde ruhsal hastalıklardan etkilenir. Belli bir zamanda nüfusun yüzde  10'unda ruhsal hastalık görülür. Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre,  dünyada yeti yetimine yol açan ilk 10 hastalıktan 5'i ruhsal hastalıktır. Bu  hastalıklar, yeterince tedavi edilemediğinde daha çok işlev, iş gücü kaybı ve  ailesel sorunlara yol açar ve hastalığın yaygınlığı ve tedavi maliyeti artar.  Dünya Sağlık Örgütü'nün öngörüsü 2020 yılında depresyon, kadınlar ve gelişmekte  olan toplumlarda 1. sırada yeti yetimine yol açacaktır şeklindedir.”

Prof. Dr. Abay, Türkiye'de ruh sağlığı hizmetlerinin yetersiz olduğunu da  ileri sürerek, “Ruh sağlığı hizmetlerine ayrılmış yatak sayısı, Avrupa  ülkelerinin gerisindedir. Türkiye'de 100 bin kişiye düşen ruh sağlığı uzman  sayısı 1,7'dir. Türkiye Psikiyatri Derneği, bir ruh sağlığı yasa taslağı  hazırlanmış ve 2006 yılında TBMM gündemine alınsa da bir gelişme olmamıştır”  dedi.
        
İNTİHAR HABERLERİ
        
Son günlerde ruhsal bozukluğa bağlı intihar haberlerine toplumun  ilgisinin arttığının araştırmalarla belirlendiğini söyleyen Prof. Dr. Abay,  şunları kaydetti:

“Ruhsal bozukluğa bağlı intihar eylemiyle ilgili, bu yılın ilk 8 ayında  gazetelerde 15 bine yakın haber yayımlanmış ve halktan büyük ilgi görmesi  nedeniyle bu haberler geçen yıla göre yüzde 26 artış göstermiştir.

Medyanın haberleri dikkatli sunması gerekir. Görsel yayında zaman zaman  intiharlar animasyonlarla veriliyor. Bu durum intihara eğilimli olan kişilere yol  gösterebiliyor. Bu noktada dikkatli ve bilinçli yaklaşılması gerekiyor.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.