İNTİHARLARI ÖNLEME TİMİ VE PSİKİYATRİDE KRİZ MÜDAHALE

NP Grup

Psikiyatrik hastalara anında müdahale etmek üzere kurulan 'Kriz Müdahale Timi' yaptığı çalışmaları bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a anlatacak.

Acil psikiyatride yapılan yanlışların bedelleri nelerdir? İntihar etmek üzere olan hastalara nasıl müdahale edilir? Artan intihar eğilimleri konusunda yapılan çalışmalar yeterlimi ve bu konuda yapılan vahim yanlışlar nelerdir? Türkiye'nin ilk özel psikiyatri hastanesi yetkilileri intiharı önleme, kendine ve çevresine zarar verme eğilimine girmiş ajite olan taşkın hastalara müdahale etmek üzere kurduğu 'Kriz Müdahale Timi' yaptığı çalışmaları ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.
 
Klasik acil psikiyatrik hasta yaklaşımında hasta suçlu gibi algılanmaktadır. Uzman bir ekip ile psikolojik dinamiklerinde göz önünde bulundurularak müdahale etmek yerine olaylara yıllarca adli vaka olarak yaklaşıldı. Hastaya şefkat ve hekimlik duyguları ile yaklaşma yerine bir suçlu şeklinde yaklaşılması hem hasta hem de yakınlarında psikolojik travmalara neden olmaktaydı. Bu nedenle Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın öncülüğünde Türkiye'de ilk Nöropsikiyatri Hastanesi olarak hizmete açılan NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi nöroloji, psikiyatri ve psikoloji disiplinlerini bir araya getirerek multıdisipliner bir yaklaşımı Türkiye'ye kazandırdı. NPİSTANBUL tarafından oluşturulan 'Krize Müdahale Timi' sayesinde artık özel eğitimli uzman hekim ve sağlık ekibi tarafından tıbbi müdahale edilmektedir. Bu çalışma ile tıbbi müdahalenin göz ardı edilerek kolluk kuvvetleri ile hastanın hastaneye sevk edilme yolu kapanmış oldu.

Dünya'da ve Türkiye'de intihar vakalarında gözlenen artış bu çalışmanın önemini arttırdı. Tedavi edilmeyen ve kronik hale gelen depresyon gibi pek çok psikiyatrik hastalığın intihar riski taşıması konunun önemini bir kez daha gündeme getirdi. Dünya Sağlık Örgütü'nün depresyon salgınına sürekli dikkat çekmesi ve 2020 yılında dünyada en yaygın hastalıkların ilk 7 sinde yer alacağını duyurması sağlık profesyonellerinin bu konuda düşünmesini zorunlu kılmaktadır.

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri hastanesi bu ihtiyacı görerek alanında ilk olduğunu bir daha göstermiş ve acil psikiyatrik hastanın suçlu değil hasta olduğunu düşünerek uzman bir ekip kurmuş ve ürettirdiği özel yumuşak odalı ambulansla müdahale ile hastalara ve taşkınlık halinde kriz yaşanlara sevk kolaylığı sağlamıştır.

İyi Bak Kendine programında bu akşam psikiyatride kriz müdahale konuşulacak. Acil durumlarda kriz müdahale nasıl yapılmalıdır, bu konuda yapılan temel yanlışlar nelerdir, tüm psikiyatri uzmanları kriz müdahale yapabilirler mi, ayrıca eğitim önemli midir, sağlık memurları ve hemşirelik hizmetleri bakımından durum nedir, intihar eyleminde bulunan kişiye en yapılmaması gerekenler nelerdir, taşkınlık halinde olan psikiyatrik hastalara müdahalede aile ve yakınlara düşen görevler nelerdir, evden alınmak durumunda kalınan ajite olan hastalarda yaklaşım ne olmalıdır, hasta hastaneye sevk edilirken nelere dikkat edilmelidir, yumuşak oda ile nakletmenin ve hastanede yumuşak oda bulundurmanın sağladığı yararlar nelerdir? gibi konular ele alınacak.
 Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu 'İyi Bak Kendine' programında NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Başhekimi Biyokimya Uzmanı Dr. Mustafa Çalışkan ile Psikiyatri Uzmanı Dr. Serdar Nuhoğlu katılacaklar ve bu konuyu irdeleyecek ve cevaplar arayacaklar.

Acil müdahalelerde yanlış yaklaşımlar olduğunda durum nereye kadar gider ve ne gibi yaşam zorluklarıyla karşılaşılır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorular da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak.

Uğur Canbolat'ın sunumuyla ekrana gelen 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de...


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.