İş hayatında atasözleri neden önemli?

Kısa ve özlü, eskiden süzülüp gelmiş, halk ağzını yansıtan özellikleriyle atasözleri her yerde yaygın kullanılır.

"Emek olmadan yemek olmaz" ('no pain no gain'), "En iyi saldırı iyi savunmadır" ('The best offence is a good defence') gibi örneklerden yola çıkarak her durum için bir atasözü olduğu söylenebilir. Bunun nedeni basit: Atasözleri hayatın her alanına dokunan, bir kişinin ya da bir anın ötesine geçen gerçekler arasında bağlantı sağlayan sözlerdir.

Atasözü yerine başka kelimeler de kullanılıyor bu tür sözler için; kimi özdeyiş der, kimi darbımesel, kimi ise özlü söz. Tanımı zordur belki, ama duyduğumuzda biliriz ne olduğunu. Kaynağı bilinmeyen bilge sözlerdir.

Bir arkadaşınız bir işe başvurmuş, ama patronun tanıdığı kişi işe alınmışsa "Neyi bildiğin değil, kimi tanıdığın önemli"dir ('It's not what you know, it's who you know'). Oğlunuzun takımı futbol maçında mağlup olmuşsa "Her zaman kazanmak mümkün değil"dir ('You can't win them all'). Arkadaşınız sevgilisinden ayrıldığı için üzülüyorsa "Denizde balık çok"tur ('There are plenty of fish in the sea').

Bazıları bu tür sözlerin aşırı kullanımından şikâyetçidir. "Her işte bir hayır vardır" ('Everything happens for a reason') ya da "Allah herkese taşıyacağı kadar yük verir" ('God only gives you what you can handle') gibi sözlerle karşıdakini rahatlattığını düşünenlere sinir olur. 2015'te bir dergide yer alan bir makalede, derinmiş gibi görünen saçmalıklarla düşük zeka seviyesi arasındaki bağlantıya dikkat çekilmiştir.

Atasözünün gelip geçici bir fikir olmadığını, güveneceğiniz bir bilgelik içerdiğini bilirsiniz.  Komedyen Damian Fahey bir tweetinde "İlham veren alıntılar genellikle başarılı dostlardan gelmez" diyordu.

ÖZLÜ OLMA AVANTAJI

Yaşamın her alanında atasözleriyle karşılaşırız. İş hayatıyla ilgili de çok söz vardır.

Yale Alıntılar Kitabı ile Modern Atasözleri Sözlüğü editörlerinden Fred Shapiro iş dünyası ile atasözleri arasında doğal bir ortaklık olduğu kanısında. "İş dünyasında zaman çok değerlidir, bu nedenle özlü olmak avantajlıdır. Her şeyi uzun uzun anlatacak zaman yoktur."

Shapiro, atasözlerinin akılda kalıcı olduğunu ve iş dünyası açısından belli bir sadelik içerdiğini söylüyor.

Ayrıca bu dünyada atasözlerinin zaman üstü olması insanı rahatlatır. Gelip geçici bir fikir olmadığını, güveneceğiniz bir bilgelik içerdiğini bilirsiniz.

PEMBENAR


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Kasım 2016Yayınlanma Tarihi:25 Kasım 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.