İshal ölümcül olabilir

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sabri Acar, yaptığı açıklamada, ishalin bebek ve çocuklarda her mevsimde karşılaşabilecek bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sabri Acar, yaptığı açıklamada, ishalin bebek ve çocuklarda her mevsimde karşılaşabilecek bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Önemli sağlık sorunlarından ishalin, çocuklarda aşırı su kaybına yol açarak ölüme neden olabildiği belirtildi. Dünyada her yıl, 5 yaşından küçük çocuklarda bir milyara yakın ishal vakası görülüyor ve bu çocukların 2,5 milyona yakını hayatını kaybediyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sabri Acar, yaptığı açıklamada, ishalin bebek ve çocuklarda her mevsimde karşılaşabilecek bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Bunun yanı sıra gaitanın görünüşü, kokusu değişir. Hatta kanlı olabilir. Çocuklarda ishal, kirli gıdalar, abur cubur yiyeceklerle de oluşabilir. Yağlı ve şekeri bol gıdalarda ishal yapabilir. ishalolumGıda zehirlenmeleri de ishal yapabilir. Yolculuklarda da çocuğun aldığı besinin değişmesi sonucu ishal görülebilir. Yine çocuklarda gözle görülmeyen ancak gaita tahlili ile teşhisi konulan parazitler de ishal yapan sebepler arasındadır." Acar, kulak burun boğaz, idrar yolu enfeksiyonları ve bu hastalıkların tedavilerinde kullanılan bazı ilaçların da ishale neden olabileceğini, diş çıkaran bazı çocuklar ile inek sütüne alerjisi olan un ve unlu mamuller yiyen çocuklarda da nadir de olsa ishal görülebileceğini vurguladı. Susuz bırakıyor Acar, ishalli çocuklarda kusma, karın ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, nadiren de ciddi ateş görülebildiğini söyledi. İshalde en çok korkulanın, aşırı ishal ve kusma ile vücudun su kaybetmesi olduğunu belirten Acar, şunları anlattı: "Dünyada her yıl, 5 yaşından küçük çocuklarda bir milyara yakın ishal vakası görülüyor ve bu çocukların 2,5 milyona yakını hayatını kaybediyor. Ölümlerin en büyük sebebi ishal ile su kaybıdır. Özellikle 2 yaşın altındaki bebeklerde ishalden ölüm daha sıktır. İshali olan bebeklerde bıngıldakta çökmeler, huzursuzluk ve gözlerde çökme görülebilir. Bu şikayetler vücudun aşırı su kaybettiği durumlarda daha ciddi bir hal alabilir. Böylece bebeklerde beslenme bozukluğu ve ölümlere yol açabilir." Acar, ishal tedavisinde nedenin bulunup ortadan kaldırılması gerektiğini ancak zaman zaman sebebin belirlenemediğini ifade etti. İshalli çocukların az az ve sık beslenmesi gerektiğini aktaran Acar, şunları kaydetti: "Bebek anne sütü alıyorsa, mutlaka anne sütüne devam edilmelidir. Yağsız ve şekersiz gıdalar verilmeli, özellikle pirinç lapası, patates püresi, yağsız yoğurt, ayran, muhallebi, şeftali, muz, havuç suyu verilmelidir. Kusan çocuğun midesi kusmaya takiben birkaç saat dinlendirilmelidir. Mikrobik ve paraziter olanlarda ilaç kullanılmalı, diğer ishallerde antibiyotikler ve ishal kesici ilaçlar kullanmamalıdır. Bir iki günü aşan ciddi ishallerde mutlaka doktora başvurulmalı. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Mart 2015Yayınlanma Tarihi:03 Nisan 2015