İsrail'de Mısır sfenksi bulundu

Arkeologlar İsrail’in kuzeyinde ilginç bir buluntuya ulaştılar: Mısır sfenksine ait olan ayaklar. Sfenks Gize Piramidini inşa eden firavunlardan birine adanmış.

Arkeologlar İsrail’in kuzeyinde ilginç bir buluntuya ulaştılar: Mısır sfenksine ait olan ayaklar. Sfenks Gize Piramidini inşa eden firavunlardan birine adanmış.

misirBir yazıtta bu kişinin 4000 yıl önce yaşamış olan firavun Menkaure olduğu söyleniyor. Yeni bulunan Sfenks bu firavuna adanmış olan ve Levante bölgesinde bulunan ilk sfenks olma özelliğini taşıyor. Sfenks parçası dünya mirası olarak kabul edilen Tel Hazor kazı yerinde bulunmuş. Tunç devrinde (yaklaşık olarak M.Ö.1800) burada Kananitlerin geniş bir yerleşmesi bulunuyordu. Bölgede yaşayan 20.000 kadar insan Hazor’u tüm bölgenin en büyük kenti haline getirmiştir. Hazor kentinden hem Eski Ahit’te hem de Mısır yazıtlarında sık sık sözü edilir ve kent o zamanlar, Mısır, Babil ve Kananitler arasındaki önemli bir ticaret merkeziydi. İbrani Üniversitesi arkeologları Hazor’da yıllardan beri kazılar yapıyorlar. Arkeologlar bu sefer bir enkaz tabakasında kaideyi ve sfenksi buldular. Ayaklarının arasında bulunan yazıtta firavun Menkaure’nin adı geçiyor. İ.Ö.3.binyılda Mısır hükümdarı olan Menkaure, Gize piramidini de inşa edenler arasında yer alıyordu. Kudüs Üniversitesi’nden Ammon Ben-Tor’un açıklamasına göre söz konusu sfenks, bu firavuna adanan dünyadaki ilk sfenks. Arkeologlar sfenksin Eski Mısır’daki Heliopolis kentinde üretildiğini düşünüyorlar. Hazor kentine daha sonra olasılıkla oradaki bir hükümdara hediye edilmek üzere taşınmıştı. Önasya veya Kenani kökenli bu göçmenler kısa bir süre için Mısır’da hakimiyetlerini sürdürmüşlerdi. Fakat arkeologlar, sfenksin üç yüz sonra, Kenanilerin, Mısır hakimiyeti altına girmelerinden sonra da Hazor’a getirilmiş olabileceğini düşünüyorlar. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi:30 Temmuz 2013