İŞTE DÜNYANIN EN ZEKİ İNSANI

Milliyet

IQ'su ise, bugüne kadar ölçülen en yüksek seviyede, tam 228. Zeki insan denildiğinde akla Alman bilimadamı Albert Einstein geliyor.

Ancak biri var ki, IQ'su ile neredeyse Einstein'ı, yanında ilkokul öğrencisi durumuna sokuyor.

Adı, Marilyn vos Savant. Bugüne kadar hesaplanan en yüksek IQ seviyesine sahip olan 62 yaşındaki Amerikalı kadın bir süre dünya çapında şöhretin tadını çıkardıktan sonra, şimdi zekasını başkalarının hizmetine veriyor.

Savant, New York'un ünlü Parade dergisinde "Ask Marilyn" köşesinde okuyucuların çözmekte zorlanarak kendisine gönderdiği soruları yanıtlıyor. 10 yaşında ailesinin Missouri kentindeki bakkalında çalışmaya başlayan Savant’ın hayatı, yine aynı yılda, okulda girdiği bir IQ testinde değişmiş. Testin sonucunun 228 çıktığı gören öğretmenler, buna inanmamış. İnanılmasının neden zor olduğunu açıklamak istersek, Savant’ın 10 yaşında ölçülen “beyin yaşı” aslında 23 yaşındaki bir genç kızla aynı seviyede.

Kocası da zeki 30 yıl boyunca, birçok işte çalışan Savant, şöhreti 1986’da Guinness Rekorlar Kitabı’na "Dünyanın en zeki insanı" olarak başvurmasıyla kazanmış. O zamandan beri yapılan birçok IQ testinde, aynı skoru koruyan kadının belli bir uzmanlık alanı yok. Boş zamanlarında, böceklerinin evriminden, ekonometriye, sosyolojiden, kuantum fiziğine kadar birçok farklı alanda kendisini eğitiyor. "Bu kadar zeki olmak nasıl" sorusuna ise şu yanıtı veriyor: Zeka da güzellik gibi. Ne kadarına sahip olursanız, hayat da o kadar kolaylaşıyor. Peki, bu kadar zeki bir kadın kiminle evli derseniz, kocası da ondan geri kalmıyor. Savant, 1987’den beri, "yapay kalbin" mucidi Amerikalı ünlü kalp doktoru Robert Jarvik ile evli.

Dünyanın en zeki isimleri Koreli fizikçi Kim Ung-yong / 210 İngiliz fizikçi Isaac Newton / 190 Fransız yazar ve filozof Voltaire / 190 Rus Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov / 190 İtalyan bilimadamı ve sanatçı Leonardo Da Vinci / 180 İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu / 180 Alman müzisyen Johann Wolfgang von Goethe / 179 Alman teolog Martin Luther / 170 İtalyan astronom Galileo Galilei / 165 Alman müzisyen Ludwig van Beethoven / 165 Alman fizikçi Albert Einstein / 160 İngiliz fizikçi Stephen W. Hawking / 160 Amerikalı aktris Sharon Stone / 154


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.