İşte iştahlı olmanızın sebebi!

İngiliz araştırmacılar, beyinde iştahı kontrol eden proteini bulduklarını açıkladı. Doyma ya da doymama hissinden sorumlu tutulan bu enzim ile ilgili çalışmalar olumlu sonuç verirse aşırı kilo ve obezite tedavisinde önemli bir gelişme sağlanmış olacak.

İştahı kontrol etmek mümkün olabilir mi? İngiliz araştırmacılara göre, bu sorunun yanıtı ‘evet.' Bilim insanları, doyma ya da doymama hissinden, beyindeki bir proteinin sorumlu olduğunu düşünüyor. Keşif, dünya genelinde giderek yayılan obezitenin tedavi edilmesine imkan sağlayabilir. Johns Hopkins Üniversitesinde yapılan çalışmada, farelerin beyinlerinde salgılanan bir enzimi devre dışı bırakıldı.

OGT ENZİMİ İNSANLARA 'DOYMA KOMUTU' VERİYOR

Doyma hissi kaybolan farelerin vücut ağırlığının, üç haftada üç katına çıktığı görüldü. Söz konusu enzimin adı ''ogt''. Araştırmacılar, aslında ‘ogt’nin hafızadaki rolünü inceliyordu, ancak tesadüfen aşırı yeme ile bağlantılı olduğu fark edildi.

İnsanlarda da bulunan enzimin, kişiye doyma komutu verdiği belirtiliyor. Uzmanlar, bu gelişme ile iştahı kontrol eden ilaçların üretilebileceğini belirtiyor.

NTV


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Ağustos 2016Yayınlanma Tarihi:18 Mart 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.