İŞTE MUTLULUĞUN SIRLARI

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Prof. Dr. Nevzat Tarhan psikolojide mutluluk için birtakım gizli yaşam kanunlarının varlığına dikkat çekiyor ve mutluluğun sırlarını anlatıyor…

 


Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan gizli yaşam kanunlarını uygulayan bireylerin hayatlarında çok mutlu olabileceklerini vurgu yapıyor…

Psikolojideki gizli yaşam kanunlarından bahseden Rektör Tarhan, insanın yaptığı her şeyin aynı şekilde kendisine döndüğünü, iyilik yapanın iyilik bulduğunu, karşısındaki insanı dinleyenin de aynı şekilde anlayış gördüğünü söyledi.

Tarhan;

"Psikolojide böyle bir geri dönüş ilkesi vardır. İyilik yapmak, bilindiği gibi sadece maddi yardımda bulunmak değildir. İnsanlara güler yüz göstermek, bir çiçek vermek, tebessüm etmek, hoş bir söz söylemek, bunların hepsi birer iyiliktir. İyi olan her şey, kendisini sevenlerle işbirliği yapar ve kendisini sevenlere bir gün olur geri döner.

İyi şeylerin kendisi ile işbirliği yapmasını isteyen insanın önce kendisinin iyi olması gerekir. Birisi insanların kendisini sevmesini istiyorsa önce kendisi insanları sevmeli, insanlardan ilgi ve takdir bekliyorsa, önce kendisi başkalarına ilgi ve takdir göstermelidir. İyiliği seven kişinin önüne farkında olmadan iyi fırsatlar çıkar.

İYİLİK İKİ TARAFI DA MUTLU EDİYOR

Gündelik hayatın içinde kimi zaman insanların artık vermek istemediklerinden, hep verdiklerinden ama hiç alamadıklarından bahsettiklerine tanık oluruz. Burada yapılan hata iyiliğin karşılık görmek için yapılmış olmasıdır. Zaten iyilik yapmanın kendisi iyilik yapanın kazanımıdır. Yapılan bir araştırmada iyilik yapmanın beyinde mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olduğu tespit edilmiştir. İyilik yapan kişi kendini mutlu ve güvende hisseder, insanlar arasında güven duygusu, kendisinde ise yardımlaşma duygusu artar.

İyilik yapmak aslında herkeste olması gereken, insanların mutlu olmasını sağlayan özelliklerden birisidir. İyilik, hem iyiliği yapanı, hem de bu iyilikten nasiplenenleri mutlu eder. Suya atılan taşın etrafında oluşan halkalar misali yayıla yayıla genişler ve yeni iyiliklere ortam hazırlar. Mutlu olabilmek için gizli yaşam kanunları vardır. Bu kanunlardan birisi de verme yasasıdır. Verebilen ve bundan zevk alan, bunu isteyerek yapan insan mutlu olur."

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Ağustos 2011Yayınlanma Tarihi:09 Ağustos 2011