İŞTE UYKUSUZLUĞUN SONUÇLARI

REUTERS

Alman Die Welt Gazetesi’nin habere göre uykusuzluk beraberinde birçok sağlık sorununu da getiriyor...

Alman Die Welt gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre,  Zulley, Almanya'da halkın yüzde 42'sinin zaman zaman uyumakta zorluk çektiğini,  bu insanların yaklaşık yüzde 15'inin hiç uyuyamadığı için tedavi görmesi  gerektiğini belirterek, uyku yetersizliğinin günlük yaşamı olumsuz etkilemeye  başlaması ve bir aydan fazla sürmesi durumunda tedavinin şart olduğunu ifade  etti.

Kadınların erkeklere göre daha fazlaca, uyku yetersizliğinden de  kaynaklanan depresyona girdiğini, özellikle annelerin, çocuklarının her sesine  uyandığı için daha yoğun şekilde uyku sorunu yaşadığını kaydeden Zulley,  "Yetersiz uyku insanı şişman, aptal ve hasta yapıyor" dedi.

Uyku sırasında yemek yeme duygusunu bastıran leptin adlı hormonun  salgılandığını, uykudan uyanılması durumunda bu hormonun salgılanmasının  durduğunu belirten Zulley, bu nedenle gece saatlerinde uyanan insanların hemen  mutfağa giderek bir şeyler yeme ihtiyacı hissettiğini ve böylece kilo aldığını  söyledi.

Sürekli şekilde az uyunması durumunda beyin fonksiyonlarının da  azaldığına ve yavaşladığına dikkati çeken Zulley, az uyuyan insanların bağışıklık  sisteminin de zayıfladığını ve diğer insanlara göre çok daha fazla nezle ve grip  olduğunu kaydetti.

Zulley, ortalama 7 saat uykunun çok uygun olduğunu ve sürekli şekilde 5  saatin altında uyumanın zararlı olduğunu ifade ederek, "Çok yetenekli insanların  daha uz uyuduğu efsanesi de doğru değildir. Einstein her zaman 12 saat uyumuştur"  dedi.

"Uyku hijyeninin" de önemli olduğunu, insanların hep aynı saatlerde  uyumaları ve kalkmaları, ayrıca oda sıcaklığının 14 ila 18 derece ve mümkünse  pencere açıkken uyunması gerektiğini belirten Zulley, uyku hapını da bağımlılık  yapabileceğinden dolayı tavsiye etmediğini, bunun yerine terapilere gidilmesinin  daha faydalı olacağını sözlerine ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.