İsveç’te ilk çocuk gelin vakası

İsveç’in Varmland bölgesinde 16 yaşındaki bir kız çocuğunun geçtiğimiz Noel tatilinde zorla evlendirildiğinin öğrenilmesi, sosyal büro yetkilileri ile polisin harekete geçmesine neden oldu.

Zaman zaman göçmen ailelerin küçük yaştaki kız çocuklarını anavatanlarında töre evliliklerine zorladıklarının gündeme gelmesiyle birlikte çocuk gelin vakasının ilk defa İsveç sınırları içinde yaşanmış olması yetkilileri de şaşırttı.

Suç Mağdurları Örgütü Başkanı Monica Ekström’ün insan haklarına karşı işlenmiş suç olarak değerlendirdiği olayın Cumartesi günü bir sosyal danışmanın olayı öğrenip polise suç duyurusunda bulunması ile ortaya çıktığı öğrenildi.

Monica Ekström örgütün bu tip vakalar ve töre şiddeti olaylarıyla ilgilenen bir birimlerinin olduğunu, son dönemde töreye dayalı şiddet ve baskı olaylarında ciddi bir artış gözlediklerini belirterek ‘‘Toplumda töresel şiddeti önlemeye yönelik bilgi birikim yok. Bana göre toplumumuzda neyin kabul edilip edilemeyeceği konusunda açık ve net olunmalıdır. Tabii ki toplumda değişik kültürlere müsaade edilecektir. Ancak kültür ve gelenek hiç bir zaman İsveç yasalarına ve insan hakları kurallarıyla çatışamaz.’’ dedi.

Zorla evlendirme suçuna İsveç yasalarına göre dört yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

DHA


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:22 Ocak 2016Yayınlanma Tarihi:19 Ocak 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.