İYİ BİR EŞ VE ANNE OLMAYI ÖĞRENECEKLER

A.A

Karataş Kadın Yardım ve Dayanışma Derneği ve proje koordinatörü Nuran Yıldız, 5 ay önce kurulan derneklerinin ilçedeki kadınların kendilerini geliştirmesine öncülük etmek için etkili rol oynadığını söyledi.

İlçenin yoğun göç alan ve geçimini genellikte tarım, hayvancılık ve balıkçılıkla sağlayan ailelerden oluştuğunu anlatan Yıldız, 10 bin nüfuslu ilçede, Karataş Kaymakamlığı ve Karataş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirdikleri "Kadınlar İçin Sosyal ve Kültürel Gelişim Projesi"nin sorunlardan çıkış yolu olacağını kaydetti.

Yıldız, kadınların çalışma, yaşam, sağlık ve eğitim konularındaki eksikliklerini gidermek, yaşam standartlarını artırmak, kadınları sosyal hayata adapte etmek amacıyla “Kadına hizmet dünyaya hizmettir, bir olalım birlik olalım” sloganıyla hazırladıkları projenin AB tarafından kabul edildiğini bildirdi.

Kadınların toplumun temel taşı olduğunu, bu anlamda toplumu yetiştiren kişilerin daha iyi eğitilmesi gerektiğini vurgulayan Yıldız şunları söyledi:

"Eğitim almış bir kadın istediği zaman, bakabileceği kadar çocuğa sahip olma eğilimindedir. Kadının eğitimli olması, aile içi ilişkilerde daha söz sahibi olmasını, diğer alanlarda cinsiyetler arası eşitsizliğin azalmasını sağlar. Kadınların çalışma, yaşam, sağlık ve eğitim konularındaki eksikliklerini gidermek, yaşam standartlarını artırmak, kadınları sosyal hayata adapte etmek istiyoruz. Ayrıca, eğitim almış bir kadın, kendi sağlığı ile çocukların beslenme, hijyen (temizlik), hastalıklardan korunması, aşı ve eğitim konularında daha bilinçli ve duyarlı davranarak hem kendisinin hem de çocuklarının hayatta kalma şanslarını arttıracak. Böylece bebek/çocuk ve anne ölüm oranları düşecek. Düzenleyeceğimiz eğitim aktivitelerine katılan kadınlarımız meslek sahibi olamayacaklar ancak iyi bir eş ve anne olmayı da öğrenecekler."

"İLK ETAPTA HEDEF 350 KADIN"

Yıldız, ilçede okuma yazma bilmeyen, sosyal hayata kapalı olan çok sayıda kadın bulunduğuna dikkati çekerek, "İlk etapta 350 kadına çeşitli konularda eğitim verilerek sosyalleşmelerini sağlayacağız. Kadınların sosyal hayata daha iyi adapte olmaları amacıyla tiyatro, film ve belgesel gösterimleri sunacak, piknik ve uçurtma şenlikleri düzenleyeceğiz. Bu proje için AB fonlarından sağladığımız 9 bin 800 avro ile neler yapılabileceğini kanıtlamak istiyoruz" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.