İYİ BİR HAFIZA İÇİN İYİ UYKU

Bugün Gazetesi

Pennsylvania Üniversitesi Sinirbilim Bölümü'nden araştırmacı Marcos Frank ve ekibi, beyinde uyku sırasındaki hücre oluşumunu tanımlamak üzerine yapılan çalışmada, uyku ve bilinç sırasında çok temel farklılıklar olduğuna ilişkin önemli bulgulara ulaştı.

Beyinde gerçekleşen biyolojik değişimlerin yalnızca uyanıklık sırasında gerçekleşmediğini, aynı zamanda uyku halindeyken de beynimizin aktif biyolojik etkinlikler içinde olduğu anlaşıldı.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Araştırmacıların moleküler düzeydeki keşfine göre hafızanın düzenlenmesi sırasında çalışan enzimlerin bazıları uykuya geçmeden kesinlikle etkinleşmiyor. Enzimler yalnızca hafızanın oluşumu için uyku sırasında görev alıyor. Marcos Frank uykuda etkin olan bu enzimlerin, hafızadan bilgiyi geri çağırmakla ilgisi olmadığını, tek görevinin uykuda görsel hafızanın düzenlenmesi olabileceği üzerinde duruyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.