İyi hekim olmak için iyi insan olmak şart!

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hekimlikte etik unsurlara dikkat çekti. Tarhan, “İyi hekim olmak için iyi insan olmak şart” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi 2’inci Akademik Yıl “Beyaz Önlük Giydirme” törenine katıldı. Burada öğrencilere ‘Kendini Tanıma Yolculuğu’ başlığı altında sunum yapan Tarhan, hekimlikte etik unsurlara dikkat çekti. Tarhan, “İyi hekim olmak için iyi insan olmak şart” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nin daveti üzerine Tıp Fakültesi’nin 2’inci akademik yıl beyaz önlük giydirme törenine katıldı. Çiğli Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen ve coşkulu bir şekilde kutlanan törende Rektör Tarhan, misafir akademisyen olarak doktor adaylarına “Kendini Tanıma Yolculuğu ” başlığında ilk dersi yaptı. Öğrencilere, Mantıksal Zeka (IQ), Duygusal Zeka (EQ) ve meslekte başarılı olmanın yollarını anlatan Tarhan, hekimlik mesleğinde etik unsurlara da dikkat çekti. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas’ın evsahipliğinde gerçekleştirilen törende Tarhan, hekimlik mesleğinin, meslekler içinde dünyada ilk defa etik tanımlamasının yer aldığı meslek olduğunu söyledi. Konuşmasında somut ve soyut zeka kavramlarını öne çıkaran Tarhan, sadece mantıksal zekanın değil, mantıksal ve duygusal zekanın birbirini tamamlaması gerektiğini kaydetti. Tarhan başarının da ancak bu şekilde geleceğini belirtti. Ön yargı ve algı, karar verme hiyerarşileri, lider olmak, nöroyönetim diyagramı, Nöropsikoloji bakışın yanında zeka türlerinden; vicdani zeka, mantıksal zeka, beden zekası, sosyal zeka, duygusal zeka konularında da öğrencileri bilgilendiren Tarhan, iyi hekimlik ile başarılı hekimliğin aynı şeyler olmadığını söyledi. Tarhan; “Başarılı hekim olmak istiyorlarsa; kendini tanıma ve farkındalık, empati, iletişim becerileri ve hayır diyebilme, öfke-zaman-stres yönetimi, motivasyon, geleceği planlama, hoşgörü, bağışlayıcılık, sebatlılık, yardımseverlik, işbirliği, uzlaşmacılık gibi bu ölçüleri hayata geçirmek şart. İyi hekim olmak için önce iyi insan olmak gerektirir.”  


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Aralık 2012