İyi şeyler düşünün fotoğrafı çekiliyor!

Manyetik rezonans görüntüleme tekniğiyle “beyin okumayı” başaran bilim adamları, “Gelecekte insanların hayallerini ve anılarını görüntülemek de mümkün olabilir” dedi


İyi şeyler düşünün fotoğrafı çekiliyor!ABD’li bilim adamları, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) tekniğiyle “beyin okumayı” başardı. Berkeley’deki California Üniversitesi’nden bilim adamları, siyah beyaz fotoğraflar gösterdiklerini deneklerin beyinlerindeki aktiviteyi MRI ile görüntüledi. Bu MRI sonuçlarının bilgisayarla analiz edilmesiyle hangi deneğin hangi resme baktığı 120 resimde 10’da 9 doğruluk oranıyla tahmin edildi. Rasgele tahmin yoluyla ise ancak 1000’de 8 doğru doğruluk oranına ulaşılabildi.

Dr. Jack Gallant, “Yakında bir insanın beyin aktivitesini ölçerek görsel deneyimini bir resim haline getirmek mümkün olabilir” diye yazdı. Yani gelecekte insanların hayalleri ya da anıları görüntülenebilecek.

Tekniğin ileride, bir şüphelinin sorgulanmasında ya da “düşünce suçları”nda izinsiz olarak kullanılması yönünde endişeler doğarken, araştırmacılar bunun şu an için bilim kurgunun alanına girdiğini söyledi.

KAYNAK: //www.milliyet.com.tr

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.