JAPONLARDAN BİR İLK

REUTERS

Japonlar, 3 böceğin genlerini  bir kurbağanın yumurtasında birleştirerek, hassasiyete sahip bir koku dedektörü yaptı.


“Proceedings of the National Academy of Sciences” adlı dergide yer alan  bilimsel makaleye göre genetik mühendisliği kullanılarak üretilen dedektör,  yüksek hassasiyete sahip koku belirleme makinelerinin yapımında yardımcı  olabilecek.

Tokyo Üniversitesi Endüstriyel Bilimler Enstitüsü'nden Shoji Takeuchi ve  meslektaşları, ipekböceği kelebeği, bir güve türü ve meyve sineği DNA'larının  bazı kısımlarını kurbağanın yumurtalarıyla birleştirdi. Bu DNA parçaları, bu  böceklerin koku almayı düzenleyen genlerini taşıyan bölümleriydi. Bu yumurtalar  daha sonra özel bir kartuşa yerleştirildi ve böylece pahalı olmayan bir sensör  üretilmiş oldu.

Bu cihazla, bir arada bulunan ve kimyasal yapıları birbirinin hemen hemen  aynı 4 koku kaynağı üzerinde kullanıldı. Cihazın, bu 4 kimyasalı birbirinden çok  net biçimde ayırt edebildiği gözlendi.

 Bu yöntemle örneğin bir karbondioksit dedektörü de yapılabileceğini  belirten Takeuchi, “Sivrisinekler, bıraktığımız karbondioksit ile bizi bulurlar.  Çünkü sivrisineklerde karbondioksit alıcıları vardır. Dolayısıyla sivrisineğin  DNA'sını kurbağa yumurtasıyla birleştirerek bir karbondioksit detektörü elde  etmek mümkün” dedi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.