KADIN AĞLIYOR ERKEK ALDATIYOR

E-kolay

Depresyona giren kadınlar bol bol gözyaşı dökerken, erkekler de risk taşıyan cinsel ilişkilere girebiliyor.


Ekonomik kriz depresyonu artırdı. Her 10 erkekten ve her 5 kadından biri, yaşamı boyunca bir kez depresyon geçiriyor. Uzmanlara göre depresyona giren kadınlar bol bol gözyaşı dökerken, erkekler de `risk taşıyan` cinsel ilişkilere girebiliyor 

Depresyon Dünya Sağlık Örgütü tarafından en sık görülen dördüncü hastalık olarak tanımlanıyor. Ama araştırmalar, yakın zamanda depresyonun soğuk algınlığının ardından en çok rastlanan hastalık olacağını gösteriyor.

* Araştırmalara göre; kadınlar depresyona erkeklerden iki kat fazla yakalanıyor. Uzmanlar bunu; adet, gebelik, menopoz gibi kadının hormonal değişimlerine bağlıyor.

* Ancak verilere göre erkeğin depresyonu çok daha uzun sürüyor ve çok daha tehlikeli oluyor.

* Psikolog Aylin Sezer, Türk erkeğinin, depresyonu, bir zayıflık göstergesi olarak kabul ettiğini, bu nedenle de doktora gitmediğini söylüyor.

* Sezer`e göre kadınlar ve erkekler depresyonu farklı şekilde yaşıyor. Kadınlar bu dönemde çok üzüntü duyuyor, içine kapanıyor, bol bol gözyaşı döküp ağlıyorlar.

ERKEKLER DAHA ÇOK ALKOL KULLANIYOR


* Erkekler ise bu durumda öfke duyuyor, kendine güveni azalıyor, aşırı sinirlilik veya sinir patlamaları yaşıyor.

* Erkekler, kendilerini kötü ve güvensiz hissettikleri zaman çevresinden yardım istemiyor.

* Erkeklerde alkol kullanma oranı artıyor. Riskli davranışlara giriyorlar. Riskli sporlar yapıyorlar, riskli cinsel ilişkilere giriyorlar ya da işlerine aşırı yöneliyorlar.

* Depresyondaki hastaların yüzde 20`si intihar girişiminde bulunabiliyor.

* Depresyondaki kadın daha fazla intihara teşebbüs ediyor.

* Ancak depresyon intiharlarının ölümle sonuçlanma oranı erkeklerde dört kat daha fazla, bu yüzden daha tehlikeli.

DOKTORA AĞRILAR OLUNCA BAŞVURULUYOR

* Sürekli mutsuzluk ve isteksizlik hali gibi şikayetler, ruhsal bir hastalık olan depresyonun belirtileri olarak kabul ediliyor.

* Doç. Dr. Timuçin Oral`a göre hastalar genel olarak psikolojik belirtilerle değil, depresyonun yol açtığı bedensel belirtilerle hekime başvuruyorlar.

*Depresyondaki hastaların yüzde 95`i ağrı çekiyor.

* Halsizlik, uyku problemleri gibi şikayetlerle doktora başvuruyorlar.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.