Kadın kaymakam Mutlu aile için çalışıyor

Daha önce "Mutlu Kadın, Mutlu Aile” projesiyle yaklaşık 5 bin kadına ulaşan Ürgüp Kaymakamı Yılmaz, bu kez de kurduğu ekiple kahvehaneleri dolaşıp erkeklere aile içindeki görev ve sorumluluklarını anlatıyor.

Daha önce "Mutlu Kadın, Mutlu Aile” projesiyle yaklaşık 5 bin kadına ulaşan Ürgüp Kaymakamı Yılmaz, bu kez de kurduğu ekiple kahvehaneleri dolaşıp erkeklere aile içindeki görev ve sorumluluklarını anlatıyor.

kaymakam_aileKaymakam Yılmaz, "A'dan Z'ye Kadın Kadına, Mutlu Kadın, Mutlu Aile" projesiyle ilçedeki 5 bin kadına ulaşarak görevlerini anlattıklarını anımsattı. Bunun ardından, erkeklere yönelik "Kahve Bahane" adlı projeyi başlattıklarını söyleyen Yılmaz, kurum amirleri ve uzman kişilerden bir ekip oluşturduklarını, ilçe merkezi, belde ve köylerdeki kahvehanelere gittiklerini aktardı. Ailede, kadınlar kadar erkeklerin de sorumluluklarının olduğuna işaret eden Yılmaz, yeni projeden olumlu sonuç alacaklarına inandığını belirterek, şöyle konuştu: “Her konuda ama başta aile içi iletişim, babaların çocuklarıyla iletişimi ve çocukların eğitimine yönelik babaların görevleri konusunda bilgiler aktarıyoruz. Dumansız Hava Sahası, Gönül Elçileri çalışmalarını anlatıyoruz. Aynı zamanda veli toplantısı da gerçekleştiriyoruz. Sonunda da, yerel yönetimlerden, bizlerden taleplerini alıyoruz." Son yıllarda, Türkiye'de olduğu gibi Ürgüp'te de boşanma oranının arttığına dikkati çeken Yılmaz, toplumda çok sayıda parçalanmış aile olduğunu, bundan da en fazla çocukların etkilendiğini vurguladı.

BABALARA SORUMLULUKLARI HATIRLATILIYOR

Kahvehanelerdeki toplantılarda aile içi şiddet, madde bağlılıkları, küçük yaşta kız çocuklarının evlendirilmesi gibi konuların da işlendiğini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti: “Bu toplantılardaki amacımız toplum içinde yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek. İstatistiklere baktığımızda, boşanmalar genellikle evliliklerin ilk yıllarında oluyor. Kadınlarımıza olduğu gibi erkeklere de ulaşıp bu konularda üzerlerine düşen görevleri anlatmaya gayret ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz projeyle babaların da çocuklar üzerindeki sorumluluklarını tekrardan hatırlatıyoruz. Aile içinde babanın oynayacağı rol çocukların geleceği için son derece önemlidir. Bu, özellikle kız çocuklarında daha etkilidir. Çünkü kız çocukları babalarını kendilerine rol model alırlar." Kaymakam Yılmaz, kadınlara yönelik projelerinin ardından çok olumlu geri dönüşler aldıklarını sözlerine ekledi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:12 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:16 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.