KADIN LİBİDOSUNUN BEYİNDEKİ YERİ SAPTANDI

KADIN LİBİDOSUNUN BEYİNDEKİ YERİ SAPTANDIKadındaki cinsel arzudan sorumlu olduğu sanılan beyin bölgesi, farelerle yapılan araştırmalar sonucunda saptandı. Tsukuba Üniversitesi’nden Sonoko Ogawa’nın ekibi, uyarım için önemli olan östrojen hormonunun, sadece hipotalamusun ventromedial çekirdeğinde salgılandığını söylüyor Proceedings of the National Academy of Sciences (www.pnas.org) dergisinde.

Sonuç, östrojen reseptörü alfanın üretimini bloke etmek için yaratılan genetik malzemenin küçük parçaları ve RNA’lar sayesinde elde edilmiş. Burada söz konusu olan, östrojene, ventromedial çekirdeğin hücrelerine ve bedenin diğer bölgelerine yapışan molekül. Ekip, RNA’ları özellikle de ventromedial çekirdeğe taşımak için kullandığı zararsız bir virüsle, bedenin bu bölgesinde bloke edilmesini sağlamış.

Bu şekilde ortaya çıkan etki gerçekten de dramatikti diyor bilim adamları. Dişi fareler çiftleşmekten kaçarak, erkek farelere ısırmaya ve tekmelemeye başlamışlar. Ogawa, hayvanlardaki normal çiftleşme davranışını önlemek için bu bölgenin bloke edilmesi yeterli diyor.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr/Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.