KADIN ÖNCE İŞ DİYOR

A.A

Dicle Üniversitesi'nde Özel Sektörde Çalışan Kadınların Eğilimi anket çalışmasında çok ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Dicle Üniversitesi (D.Ü)  Öğretim Üyelerince yürütülen “Özel Sektörde Çalışan Kadınların Eğilimi "anket  çalışmasında bekarlara yöneltilen “eş mi?, asgari ücretle iş mi?" sorusunu  yanıtlayan bekar kadınların yüzde 75'i "iş" yanıtı verdi.

D.Ü Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Refik Korkusuz, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, D.Ü'den bir grup akademisyenin katılımıyla “Diyarbakır'da  Özel Sektörde Çalışan Kadınların Eğilimi” ile ilgili anket çalışması  başlattıklarını söyledi.

Korkusuz, anket sonuçlarından elde edilecek verilerin ileride yürütülecek  sosyolojik araştırma ve çalışmalara kaynak oluşturmasının amaçlandığını ve  Diyarbakır'da özel sektörde çalışan kayıt altındaki 8 bin 500 kadından binine  ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Kentte sağlık, tekstil, hizmet, elektronik ve metal sanayi başta olmak  üzere tüm özel sektörde çalışan kadınlara yönelik anket çalışmasını  yürüteceklerini kaydeden Korkusuz, şunları söyledi:

"Çalışan kadınların karşılaştıkları sorunları tespit etmeye yönelik  yürüttüğümüz akademik çalışma kapsamında ilk olarak sağlık sektöründe çalışan  kadınlara anket uyguladık. Bu kapsamda Diyarbakır'daki 8 özel hastanede çalışan  toplam 100 kadına ulaştık. Anket çalışmamızın ilk sonuçlarında çarpıcı sonuçlar  elde ettik. Ankete katılan çalışanlar asgari ücret ile çalışıyor. Kadınlar  çalıştıkları işi genellikle bir yakınlarının aracılığıyla bulmuşlar. Ankete  katılanların çoğunluğunun yaşı 18-24. Geriye kalanlar ise 25-30 yaş aralığında"  dedi.

PARA BABAYA YA DA KOCAYA VERİLMİYOR

Korkusuz, ankete katılan kadınların genellikle lise, az bir kısmının  üniversite mezunu olduğunu ifade etti. Sağlık sektöründe çalışan 100 kadından  büyük bir kısmının bekar olduğunu, evli olanların da en fazla iki çocuğu  bulunduğunu ve çocuklarına genellikle akrabalarının baktığını anlatan Doç. Dr.  Korkusuz, ankete katılan 100 kadından büyük bir kısmının ekonomik sebeplerden  ötürü çalıştığını, bekar kadınların evlenmek istedikleri kişinin çalışmalarına  müsaade etmemesi halinde evlenmeyi düşünmediklerini, çalışmaya müsaade etmesi  halinde evlenmeyi düşüneceklerini belirttiklerini bildirdi. Korkusuz, kadınların  ankette yer alan, "iş mi, eş mi" sorusuna "iş" cevabını verdiklerini  belirterek şunları kaydetti:

"Anket uyguladığımız bekar kadınlardan yüzde 75'i asgari ücretli bir işi  eşe tercih ediyor. Bölge kadını 'önce iş' diyor. Geleneksel Doğu toplumunda  evlenmek işin önünde gelirken artık bölge kadını kendi ayaklarının üzerinde  durmayı tercih ediyor. Kadınlar eş tercihini ikinci plana atıyor. Bu anket  çalışmasının sağlık sektörü çalışanlarına yönelik bölümünde kadınlarda böyle bir  irade oluştuğu sonucuna vardık. Kadınlar ayaklarının üzerinde durmak için iş  yaşamına katılmayı evlenmeye tercih eder bir durumda. Ankete katılan kadınlar  aynı zamanda kazandığı parayı babasına değil annesine veriyor. Evli kadınlar da  kazandığı parayı sanıldığı gibi eşine vermiyor.

Kadınların büyük bir kısmı ankette yer alan 'iş yerinde şeref ve  namusunuza dokunacak herhangi bir şey yaşadınız mı?' sorusuna 'hayır' yanıtını  verdi. 'Evet' cevabını verenler ise fiziksel tacizle karşılaştıklarını  belirttiler. 'Hayır' cevabı verenler tacizle karşılaşmaları durumunda işinden  ayrılıp işverene karşı yasal haklarını kullanacağını söyledi."

Korkusuz, kadınların çalışma saatlerinin çok uzun olmasından dolayı  eşleriyle yeterince vakit geçiremediklerini, ancak çocuklarının eğitimiyle  yakından ilgilendiklerini ifade ettiklerini, aynı zamanda anne eğitiminin çocuk  üzerinde son derece etkili olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Kadınların çalışma hayatında kadın-erkek ayrımcılığı yapılmadığını da  söylediklerini ifade eden Korkusuz, şu bilgileri de verdi:

"Kadınlar işin toplumdaki saygınlığı belirleyen en önemli faktör olduğu  ve işin topluma sağladığı yararın önemli olduğu görüşünde birleşiyor. Çalışan  kadınların kitap okumadığı, çok sınırlı gazete okuduğu sonucuna vardığımız  ankette yerel gazeteleri okuma ve Türkçe programları izleme oranlarının yüksek  olduğu ortaya çıkıyor. Ankete katılan kadınlara göre kadınların en büyük sorunu  eğitim yetersizliği, şiddet ve işsizlik olarak sıralanıyor. Bu sonuçları diğer  sektörlerde çalışan kadınlara uygulayacağımız ve mart ayında sona erecek anket  sonuçları ile birleştirerek rapor haline getirmeyi planlıyoruz" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.