KADIN SESİNİN İLGİNÇ YARARI

REUTERS

Britanya Kraliyet Bahçecilik Derneğinin (RHS) yaptığı araştırmada, kadın  bahçıvanların seslerinin domates fidelerinin daha çok büyümesini sağladığı  gözlemlendi.

Daily Telefraph'ın haberine göre, RHS'nin Surrey'deki bir bahçesinde  nisanda başlayan deneyde, John Wyndham'ın "The Day of the Triffids",  Shakespeare'in "Yaz Gecesi Rüyası" ve Charles Darwin'in "Türlerin Kökeni" adlı  eserlerinden parçalar çeşitli kişiler tarafından okunarak kayıt yapıldı.

10 domates fidesiyle yapılan deneyde, bu kayıtlar fidelerin saksılarına  iliştirilen kulaklık vasıtasıyla bitkilere dinlettirildi. Kontrol grubu olarak 2  domates fidesine ise hiçbir şey dinlettirilmedi.

Bir ay süren deneyin sonucunda, kadın sesi dinletilen fidelerin erkek  sesi dinletilenlere oranla ortalama 2,5 santimetre daha fazla uzadığı  belirlendi.

Hatta bazı erkek sesleri o kadar başarısız oldu ki, bu seslerin  dinletildiği fideler "sessizlik içinde büyümeye bırakılan" kontrol grubundaki  fidelerden bile daha az büyüdü.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.