KADIN VE ERKEK İÇİN CİNSELLİK

Elele

Bir derginin yaptığı ankette ilginç sonuçlar çıktı. Kadın ve erkek cinselliği çok farklı görüyor. İşte sonuçlar...


NPİstanbul ETİLER Polikliniğinden Uzman Psikolg Sinem Öztep anlatıyor:

"Cinsellik çok şekilli bir duygusal ve fiziksel deneyimdir. cinsel nesnesi ve cinsel amaçları açısından kişiye göre değişkenlik gösteren,  içinde normları ve sapkınlıkları da barındıran bir alandır. Kamusal alanda seks ise sapkınlıklar başlığı altında değerlendirilmemekle beraber, cinsellikle doğrudan ilintili olmayan çok çeşitli dürtü ve fantezilerle ilgilidir.

Yasakları delme arzusu, teşhirci tutumlar, yakalanma riskinin yarattığı tehdit ve heyecanı yaşamak, herkesten farklı birşey yapma merakı veya fetişizm bu deneyimin bilinçli veya bilinçdışı sebepleri olabilir. Kısa süreli bir cinsel heyecan yaşama isteğinden bir yabancıyla seks yapmaya, rutine binmiş bir ilişkiye renk katma isteğinden cinsel ilişki için mahremiyeti sağlayacak bir mekanın olmamasına veya böyle bir mekana ulaşana kadar cinsel arzuyu gemleyememeye kadar çeşitli sebepleri olabilir.
 
Elele'nin anket sonuçlarına göre, kadınlar deniz'i erkekler ise ofis'i daha çok tercih ediyorlarmış. Bu sonuç akla her iki cinsin cinsel deneyimde farklı ihtiyaçları ve farklı unsurları ön plana çıkardığı bilgisini hatırlatıyor. Kadınlar için cinselliğin duygu alışverişi yönü, fiziksel temasın şefkat içeren niteliği ve önsevişme daha önemliyken erkekler için birleşme eyleminin kendisi, gösterilen performans ve cinsel deneyimdeki şehvet unsuru daha ön planda. Bu yüzden bir tatil zamanı denizde gerçekleşen bir sevişme daha ilişkisel, daha dokunma ihtiyacına yönelik olabilir ve kadına daha çok hitap edebilir. Erkek için ise farklı olarak ilişkinin duygusal bileşeninden ziyade günlük iş rutinini bir fantezi ile kırma ihtiyacı öne çıkıyor olabilir."
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.