KADINDA SEVGİ ERKEKTE KİŞİLİK

BBC

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İşletme Fakültesi öğretim elamanları Adem Tüzemen ve Aşkın Özdağolu'nun DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktora eğitimi alan 25 öğrencinin eş seçiminde belirlenen kriterlerle ilgili araştırma, Atatürk Üniversitesinin Türkiyat Araştırmaları Dergisinde yayımlandı.

Öğrencilerle yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda, eş seçiminde önem verilen kriterler, Analitik Hiyerarşi Süreci Yöntemi ile değerlendirildi.              

Bu yöntemle yapılan değerlendirmede, eş seçiminde erkekler için en önemli kriter sevgi olarak belirlenirken, kadınlar için kişiliğin belirleyici olduğu tespit edildi.    

Neslin devamı ve sosyal bir toplum içinde çocuklarını büyütebilmek amacıyla aile kuran insanların, evlilik bağıyla kurdukları aile müessesesinin aktörlerinin belirlenmesindeki karar aşamasında, aile faktörünün ikinci, karakter faktörünün de üçüncü sırada yer aldığı görüldü.

DEÜ Öğretim Elemanı Adem Tüzemen, yaptığı açıklamada, araştırmalarında, hayata atılmış olan doktora öğrencilerinde, sevgiyle birlikte bir takım toplumsal beklentileri de karşılayan kişisel özelliklerin önemli olduğu sonucunun ortaya çıktığını söyledi.

Tüzemen, sonuç olarak, doktora öğrencilerinin eş seçimi karar aşamasında, duygusal bağlarının kişisel faktörlerle desteklendiğinin görüldüğünü ifade etti.

Daha önce yapılan araştırmalarda, mezuniyet durumundaki üniversite öğrencilerinin de eş seçiminde sevgi ve kişiliğe daha çok önem verdiklerinin tespit edildiğini anımsatan Tüzemen, bu bakımdan kendi ayakları üzerinde durmaya başlamış olan doktora öğrencileri ile üniversite öğrencilerinin seçim önceliklerinin paralellik gösterdiğine dikkati çekti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.