KADININ RUH SAĞLIĞI NASIL YARALANIYOR?

NPGRUP

Kadını yaralayan ve psikolojisini olumsuz etkileyen faktörleri, yaşamış olduğu depresyon, kaygı, kıskançlık, töre ve namus cinayetleri, doğum öncesi ve sonrası durumlar, sorun çözme stili, anlaşılma beklentisi, kişilik tipleri gibi konuları uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Kadın psikolojisi nasıl anlaşılır? Kadın ve erkeğin psikolojik farklılıklarındaki genel ölçütler nelerdir? Kadının en çok yaşadığı psikiyatrik hastalıklar nelerdir? Kadının düşünce tarzı ve stili nasıldır? Kadının iletişim tarzında nelere dikkat eder, neden anlaşılmasını bekler? Kadında sevme ve sevilme duygusu nasıldır? Kadın psikolojik açıdan ego doyumunu ne artırır? Kadın üzüldüğünde duygusunu nasıl ifade eder?

Kadınların neden daha çok konuştuğu söylenir? Kadın erkekten çözüm mü bekler, dinlenilmek ve anlaşılmak mı ister? Kadının duygularda iniş çıkışlar ne zaman ve nasıl olur? Biyolojik farklıkları onu hastalıklara maruz bırakır mı gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Kadını neler mutsuz eder? Erkeklerden çok şikayet eden kadınların psikolojisi nasıldır?
Erkeğe bağlanarak kişilik kazanan kadınlar bağımlı kişiliğe mi yatkınlar? Kadın psikolojisi açısından duygusal farkındalık nasıl oluşur? Duygusal ilişki esnasında kadının yaşadığı duygusal zorluklar var mıdır? Kadında kin duygusu nasıldır? Kolay affeder mi? İnatçılık açısından kadının durumu nedir? Kıskançlık kadınlarda neden baskın? Evlilikte kadının hangi psikolojik ihtiyaçları karşılanır, zarar gören psikolojik ihtiyaçlar nelerdir gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Özlem Mestcioğlu ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Uzman Psikolog Neşe Özkarslı olacaklar.

Kadında zihinsel farklılıklar nedir? Adet öncesi gerilim nedir, menopoz belirtileri sırasında yaşanan ruhsal sağlık durumu nedir? Kadına karşı şiddet ne gibi yaralar açar?

Kadınlarda depresyon neden sık yaşanır? Kaygı halinin yüksek oluşu neye bağlıdır?

Kadınlarda görülen başlıca kişilik tipleri, Histrionik kişilik tipi, Pasif agresif kişilik tipi, Bağımlı kişilik tipi, Utangaç-çekingen kişilik tipi, Obsesif kişilik tipi, Sadomazoşist kişilik tipinin özellikleri nelerdir? Tedavisinden neler yapılır? Terapi yaklaşımı ve uyumları hangi noktadadır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.