KADINLAR AŞK ERKEKLER MACERA

A.A

Ödünç kitap alanlardan erkeklerin macera, kadınların ise aşk ve duygusal içerikli kitapları okumayı tercih ettikleri bildirildi.

Eskişehir Halk Kütüphanesi Ocak-Ekim  ayları arasındaki 9 ayda kütüphaneden ödünç kitap alan kişilerin cinsiyetlerine  göre daha fazla hangi kitaplara ilgi gösterdiklerini belirlemek amacıyla çalışma  yaptı.

Buna göre, söz konusu 9 ayda 94 bin 308 kişi kütüphaneden ödünç kitap  aldı. Kitap ödünç alanların 59 bin 797'ini yetişkinler, 34 bin 511'ini çocuklar  oluşturdu.

Yetişkinlerin yüzde 70'ini 43 bin 718 kişiyle kadınlar, çocuk  grubundakilerin yüzde 65'ini de 22 bin 516 kişiyle kız çocukları oluşturdu.  Yapılan çalışmada, erkeklerin yüzde 80'inin macera ve araştırma, kadınların yüzde  75'inin ise aşk ve duygusal ilişkileri konu alan kitapları okudukları saptandı.

Kütüphane Müdürü Mehmet Akkaya, AA muhabirine, Eskişehir'in kitap sayısı  ve kitap okunurluğu bakımından iyi bir yerde olduğunu, bu oranın gün geçtikçe  arttığı kaydetti.
        
"ERKEK VE KIZ ÇOCUKLARININ KİTAP TERCİHİ DE FARKLI"
        
Kentin kitap okuma sayısındaki artışın ülkeye örnek olduğunu ifade eden  Akkaya, şöyle konuştu:

"Kentteki kitap okuyucularının profilini çıkarmak için kütüphanede  araştırma yaptık. Kütüphaneden ödünç kitap alan kişilerin cinsiyetleri ve daha  çok tercih ettikleri kitapların istatistiğini oluşturduk. Buna göre, erkekler ve kadınlar okumak için farklı kitapları tercih ediyor.  'Nükleer Darbe', 'İsrail'in Şifresi', 'Teşkilatın İki Silahşörü', 'Metal Fırtına 3: Kızıl Kurt' gibi macera  ve araştırma kitaplarına ilgi gösterenlerin daha çok erkekler olduğunu saptadık.  Kadınlar ise genellikle duygusal kitapları tercih ediyor. 'Aşka Şeytan Karışır',  'İmkansız Aşk', 'Gökyüzü', 'Aşka Bir Kere' gibi kitapları en çok kadınların  okuduğunu belirledik."

Akkaya, erkek ve kız çocukları arasındaki kitap okuma tercihlerinin de  farklılık gösterdiğine işaret ederek, "Kız çocuklarının, 'Prenses Okulu: Prenses  Sophia ve Işıldayan Sürpriz', 'Matrak Moda', 'Prenses Charlotte: Kutlama Balosu'  adlı kitapları, erkek çocuklarının da en çok 'Vahşiler Futbol Takımı Çalımcı  Leon', 'Battal Gazi İstanbul'da', 'Boz Ayı' adlı kitapları okuduğunu saptadık"  diye konuştu.

İl Halk Kütüphanesinin kitap ödünç verme sayısının da her geçen gün  arttığını belirten Akkaya, internetin yaygınlaşmasının kitap okuma tercihini yok  edeceği yönündeki anlayışın boşa çıkacağını savundu.

Akkaya, "ödünç kitap alanların yüzde 70'ini kadınların oluşturmasının  onların kitap okumayı daha çok sevdiğini ortaya koyduğunu" sözlerine ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.