Kadınlar bu konuda daha istekli

Kadınlar iş kurma konusunda erkeklerden çok daha istekli.

Kadınlar iş kurma konusunda erkeklerden çok daha istekli.

kadin_iskurmaKüçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) Türkiye'de son iki yıl içerisinde kendi işini kurmak üzere 2 bin 788 kadın girişimciye destek verdiği ve iş kurma konusunda kadınların erkeklerden daha istekli olduğu bildirildi. KOSGEB Eskişehir Müdürü Ali Vasfi Eskicioğlu, kadınların girişimci olma yönünde erkeklerden daha istekli olduğunu belirtti. Eskicioğlu, KOSGEB tarafından açılan girişimcilik kursları ve verilen kredi desteklerine ilişkin, “KOSGEB olarak, 2011-2012 yıllarında yurt genelinde 3 bin 827 erkek, 2 bin 788 kadın girişimciye, kendi işlerini kurmak üzere girişimci desteği verdik. Eskişehir'de ise 57 erkek, 68 kadın girişimciye bu destek sağlandı” dedi. 30 bini hibe 70 bini de faizsiz geri ödemeli kredi desteği verdiklerini hatırlatan Eskicioğlu, destek alan kadın girişimcilerin sayısındaki artışın olumlu yönde olduğunu ifade etti. “Açtığımız girişimcilik kurslarına erkekler daha fazla katılım sağlıyor ancak kurs sonunda destek alıp, kendi iş yerini açan kadın girişimcilerimizin oranı zaman zaman erkekleri geçebiliyor” diyen Eskicioğlu, bunun nedenlerini ise şöyle anlattı: “Kadınlar iş kurma konusunda daha ciddiler, daha sonuç odaklı çalışıyorlar ve daha hevesliler. Mülakatlarda da bunu görüyoruz. Başarılı iş planlarına baktığımızda ise kadınlar işe dört elle sarılıyor, erkekler ise daha çok 'elimizde belge olsun' diye hareket ediyorlar. Kadınlar özellikle el sanatları, gıda sektörü konularında biraz daha yetenekliler ve genellikle bu konularda müracaatta bulunuyorlar. Üstelik müracaatların büyük çoğunluğunu ev hanımları oluşturuyor.”

KADIN GİRİŞİMCİLERE ÖZEL GİRİŞİMCİLİK SINIFLARI AÇILACAK

Eskişehir'de sadece kadın girişimcilere yönelik girişimcilik sınıfları açmayı düşündüklerini dile getiren Eskicioğlu şöyle devam etti: “Bu sınıflar için; iş alanını belirleyen, orta yüksek teknolojik ürünler üretmeyi, satmayı, hizmet sektöründe bulunmayı hedefleyen girişimci kadınlara öncelik vereceğiz. Ayrıca her hafta bu kadın girişimcilerimize iş planı hazırlama eğitimlerini de ücretsiz olarak düzenleyeceğiz. Bu arada Avrupa İşletmeler Ağı dediğimiz bir yapı var. Biz Bursa konsorsiyumunun bir parçasıyız. Bu kapsamda Eskişehir KOSGEB olarak, yapacağımız eğitimlerde kadınlardan, kadın girişimcilerden veya işletmelerde çalışan kadın yöneticilerden ve personelden ihtiyaç duydukları konuları belirleyip, ücretsiz eğitimler düzenleyeceğiz. İş hayatında erkeklerin biraz daha dominant olduğu malumdur. Bu konuda kadınların sektörde kendilerine biraz daha yer bulabilmeleri ve bu pastadan biraz daha fazla pay alabilmeleri için kadınları bilgilendirmeliyiz. Kadınlarımızı biraz daha öne getirmeli ve kendilerine öz güven sağlamalıyız.”

“İŞ BİRLİĞİ GÜÇ BİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI”

Öte yandan yıl içinde “İş Birliği Güç Birliği Destek Programı”nı Eskişehir'de hayata geçirmek istediklerine dikkati çeken Eskicioğlu, “Programın amacı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin iş birliği-güç birliği anlayışıyla bir araya gelerek, ortak tedarik, ortak tasarım, ortak pazarlama, ortak laboratuvar, ortak makine-teçhizat kullanımı ve benzeri konularda hazırlayacakları projelerin desteklenmesidir” diye konuştu. Program kapsamında en az 5 işletmenin bir araya gelmesi gerektiğine işaret eden Eskicioğlu, şunları kaydetti: “KOSGEB olarak biz diyoruz ki, örneğin bir imalathane kuracaksanız, pahalı makineler lazım. Kendi öz kaynağınızı bu makinelere ayırmak yerine, aynı makineleri kullanan farklı işletmelerle bir araya gelinsin ve yine herkes kendi mevcudiyetini devam ettirsin. O makinelerde KOSGEB desteğiyle alınsın. Bizim burada da 250'si hibe, 500 bini de faizsiz ve belli bir sürede geri ödemeli toplam 750 bin liralık bir desteğimiz söz konusu. 2013 yılında ilk hedefimiz raylı sistemler ve havacılık sektöründe birer iş birliği, güç birliği çalışması oluşturmak. Hedefimiz ve niyetimiz bu. Sonrasında diğer sektörlerde de bunu uygulamaya geçeceğiz. Bunun için yerel paydaşlarla iyi bir iş birliği yapmak durumundayız.” Yıl içerisinde hedefleri arasında belediyelerle işbirliği yaparak, girişimcilik destek kursları açmak olduğunu da değinen Eskicioğlu, kadın girişimcilere yönelik faaliyetlerde bulunmak, Eskişehir İş Geliştirme Merkezi'ni (ESİŞGEM) daha işlevsel hale getirmek ve KOSGEB olarak destekledikleri KOBİ sayısını artırmak istediklerini de sözlerine ekledi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:07 Mart 2013Yayınlanma Tarihi:10 Mart 2013