KADINLAR DAHA AZ HAREKETLİ

AFP

İngiltere'de yapılan ve UK Society for Behavioural Medicine'nin yıllık konferansında sunulan iki ayrı araştırma çerçevesinde, okul çağındaki çocuklarla 70 yaşın üzerindekiler incelendi ve erkeklerin kadınlardan daha hareketli olduğu gözlendi.

Liverpool John Moores Üniversitesinin yaptığı araştırma, kız çocuklarının güç gerektiren faaliyetlere, erkek çocuklarından yüzde 6 daha az katıldığını ortaya koydu.

Araştırma çerçevesinde okullarda oyunlara katılan 10 ve 11 yaşındaki öğrenciler izlendi. Kızların, daha küçük gruplar halinde, sözlü oyunlara zaman harcama ve sosyalleşme eğiliminde olduğu gözlenirken, erkek çocuklarının çoğunun daha büyük gruplar halinde, futbol gibi fiziksel açıdan daha fazla hareket gerektiren oyunlar oynadığı görüldü.

Kadınlarla erkekler arasındaki bu fark, Bristol Üniversitesinin 70 yaşın üzerindeki kişilerle yaptığı araştırmada da gözlendi.

Araştırma, 70 yaş üstü erkekler ve kadınlarda fiziksel aktivite seviyelerinin çok düşük olduğunu, katılımcıların yüzde 70'inden fazlasının günde 5 bin adımdan daha az yürüdüğünü, yine erkeklerin kadınlardan daha hareketli olduğunu ortaya koydu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.