KADINLAR DAHA GÜÇSÜZ

AFP
        
Kadınların, sosyal eşitsizlik nedeniyle hastalıklar karşısında erkeklerden daha güçsüz olduğu bildirildi.


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), "Kadınlar ve Sağlık" konulu raporunda, son  yıllarda kaydedilen ilerlemelere rağmen, toplumların hala, özellikle gençlik ve  yaşlılık döneminde kadınların sağlık konusundaki taleplerini karşılayamadığını  bildirdi.

Raporda, genç kızlar ve kadınların hak ettikleri ve ihtiyaç duydukları  tedavi ve desteği almasının artık zamanının geldiği belirtildi.

Kadınların, ihtiyaçlarına ve kendilerine özgü sorunlarına uygun tedaviden  yararlanamadığının vurgulandığı raporda, özellikle yaşlı kadınların durumunun  endişe verici olduğuna dikkat çekildi.

KADINLAR DAHA UZUN, AMA "SAĞLIKSIZ" YAŞIYOR

Kadınların erkeklerden ortalama 6-8 yıl daha fazla yaşadığını hatırlatan  DSÖ, bunun gibi bazı biyolojik avantajlara rağmen, kadınların sağlığının  sosyo-ekonomik duruma bağlı olduğunu bildirdi.

Kadınların erkeklerden daha uzun süre yaşaması nedeniyle yaşlı kadınların  sayısının daha fazla olduğunun belirtildiği raporda, ülkelere, bugünden itibaren  yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarının masraflarının sorumluluğunu üstlenmeye  hazırlanmaları gerektiği uyarısında bulunuldu.

DSÖ raporunda, eğitim ya da karar verme gücünün yetersizliği/yetersiz  bırakılışı ve gelirin az olmasının kadınların hem kendilerinin, hem de  ailelerinin sağlığını koruma becerisini sınırlandırabildiği, kadınların sağlığı  konusunda bölgesel ve uluslararası önemli farklılıklar olsa da kadın ve genç  kızların özellikle ayrımcılık, şiddet ve yoksulluk gibi benzer engellerle  karşılaştığını vurguladı.

Başta, genellikle ailelerin yaşlı bireyin yükünü üstlendiği ülkelerde,  hükümetlerden yaşlı kadınların sağlık masraflarını karşılamak için çaba  göstermesini isteyen DSÖ, ayrıca yaşlı kadınların ihtiyaçlarına cevap vermenin  hastalığı daha iyi anlamaktan geçtiğini vurguladı.

AIDS, verem ve aşırı kilonun 15-45 yaşındaki genç kızların ve kadınların  başlıca ölüm nedeni olduğunu belirten DSÖ, bulaşıcı olmayan hastalıkların 45  yaşından sonra kadınlarda önde gelen ölüm nedenleri haline geldiğini bildirdi.

60 yaşın üzerindekilerin ise kalp sorunları, beyin kanaması gibi  hastalıklardan yaşamını yitirdiğini vurgulayan DSÖ, bunun kadınların erkeklerden  farklı belirtiler göstermesinden ve kadının ikinci plana itilmesinden  kaynaklandığına dikkati çekti.
        
SAĞLIKTA REFORM GEREKLİ
        

DSÖ, hayatları boyunca tüm dünyadaki genç kızların ve kadınların sağlık  ve hayatlarını iyileştirmek için hemen harekete geçilmesi çağrısında da bulundu.

Raporda kadınlar, yapabileceklerinin tamamını yerine getiremiyorsa, daha  sağlıklı ve mutlu bir yaşam süremiyorsa sağlıklı bir toplumdan bahsetmenin mümkün  olmadığı ifade edildi.

Kadınların sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için doğum öncesinde  başvurulabilen merkezler, ruh sağlığı, rahim kanseri teşhisi ve tedavisinin  yapıldığı merkezlerin bulunduğunu belirten DSÖ, ancak birçok ülkede cinsel sağlık  hizmetlerinin evli kadınlara yönelik olduğunu, bekar ve genç kızların gözardı  edildiğini vurguladı. DSÖ, hayat kadınları, uyuşturucu bağımlısı kadınlar ya da  kırsal kesimde yaşayan kadınlara yönelik sağlık merkezlerinin sayısının da çok az  olduğunu kaydetti.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.