KADINLAR DAHA İLGİLİ

AFP

Araştırmaya göre,  kadın doktorlar daha ilgili, müşfik ve dikkatli. Bu sebepten de soruşturmaya  uğramaları ve görevlerinden el çektirilme oranları daha düşük.

Daily Mail'in haberine göre, bunun yanı sıra kadın doktorların isabetsiz  teşhis koyma oranları erkek doktorlara göre daha az.

Araştırmaya göre, 2001 ve 2009 arasında 3685 erkek doktor ve diş hekimi,  yeterlilikleri ve iş yüküyle baş edebilme yetenekleri gibi çeşitli sebeplerle  Milli Klinik Değerlendirme Servisi'ne (NCAS) havale edildi.

Aynı dönemde, doktor ve diş hekimi işgücünün yüzde 40'ını oluşturan  kadınların sadece 873'ü bu tür soruşturmaya uğradı.

Görevlerinden askıya alınan erkek doktorların sayısının da daha fazla  olduğu ortaya çıktı. Örneğin, söz konusu dönemde pratisyen doktorlar arasında 29  kadının hasta tedavi etmesi yasaklanırken, erkeklerin sayısı 200'ü buldu. 50  kadın doktorun hastaya bakması yasaklanırken, bu sayının erkeklerde 290 olduğu  belirlendi.

NCAS müdür yardımcısı Rosemary Field, kadın doktorların hastalarına karşı  daha ilgili ve dikkatli bir tutum içinde olduğunu söyledi. Field, "Bu, kadınların  erkeklerden daha iyi doktor olduğunu göstermez ancak araştırma, kadınların  konsültasyona daha fazla zaman ayırdıklarını ve erkeklere oranla daha hasta  merkezli çalıştıklarını gösteriyor" dedi.

NCAS'ın analizi, yaşlı doktorların performansının da daha fazla soru  işareti yarattığını gösterdi. 50 yaş üzerindeki doktorların soruşturmaya uğrama  oranlarının 40 yaşın altındakilere göre 5 kat, 60 yaş üzerindekilerin ise 7 kat  fazla olduğu belirtildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.