KADINLAR KONUMU ETKİLİYOR

DHA

Kayseri'de katıldığı panelde konuşan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyesi Prof.Dr. Ayşe Ayata, kadınların eğitim, siyaset ve ekonomideki düşük konumlarının Türkiye'deki erkeklerin konumunu aşağı çektiğini söyledi.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Avrupa Birliği Bilgi Bürosu'nun düzenlediği ‘Temsili Siyasette ve İstihdamda Kadının Yeri ve Uyum Süreci' konulu panel yapıldı. KTO Meclis Salonu'nda yapılan panele Prof.Dr. Ayşe Ayata, Erciyes Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Emine Bilgili, Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi Ayşe Uzunlu konuşmacı olarak katıldı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Ayata, 2005 yılı rakamlarına göre Türkiye'de kadınların kentlerdeki iş gücüne katılımlarının yüzde 19 olduğunu belirterek, "Yani 5 kadından 1'i işgücüne katılmaktadır. Erkeklerde bu oran yüzde 71'dir. Aradaki fark çok fazla ve bir kadına göre 3.5 erkek çalışmaktadır. Kadın işsizliği yüzde 17 iken erkek işsizliği yüzde 11'dir. 2006'da çalışma hayatına yakın genç kadın işsizliği yüzde 27'dir. Biz biliyoruz ki kadınlar gelir getirici bir işte çalıştırılırsa, kazançlarıyla karar aldıkları için toplumun yararına olabilecek işlere destek oluyor" dedi. Türkiye'deki kadınların halen 5'te 1'inin okur-yazar olmadığını belirten Prof.Dr. Ayşe Ayata, şöyle devam etti:

"Kızların yüzde 5'i okula gitmiyor. Kadınların sadece yüzde 4'ü üniversite mezunu. Güçlerini eğitimden alan kadınlarımız çalışarak topluma da, siyasete de, ekonomiye direkt katkıda bulunuyor. Türkiye'nin genel konumuna baktığımızda anne-çocuk ölümlerinde dünyanın en kötü konumlarından biri Türkiye'ye ait. Eğitimli anneler ve çocukları doğumda daha az ölüyor, yani eğitim seviyesi yükseldiği zaman bir kadının sadece toplumdaki yeri değil, ondan doğacak çocukların yaşama şansı yükseliyor. Aslında kadınların konumu erkekleri de aşağıya çekiyor. Örneğin kalkınma endeksine baktığımızda Türkiye dünyadaki ülkeler arasında 84'üncü sırada. Kadın eğitim oranında 162'inci sıradayız. Bu sıra aşağı- yukarı Afganistan sırası. Oysa Afganistan’ı gördüğümüzde içimiz parçalanır."

Panele KTO Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Erçalık'ın yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Panelden sonra fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel'in ‘Aydınlık Yüzler’ isimli fotoğraf sergisi açıldı. Sergideki 15 kadın fotoğrafına kadınlar ilgi gösterdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.