KADINLAR NE İSTİYOR

Hürriyet

Bir kadının eş seçiminin, aradığı ilişki niteliklerine uygun olduğuna inanılır. Peki eş seçiminde kadınlar nasıl düşünüyor.


 Kadın ne tür bir ilişkiye ihtiyacı varsa kendisine uygun eşi bu ihtiyaçları doğrultusunda seçer. Peki bu durum her zaman geçerli midir? Yapılan yeni bir araştırma kadınların eş seçimini belirleyen daha farklı etmenlerin de bulunduğunu gösteriyor.

Austin' deki Texas Üniversitesi araştırmacıları, kadınların seçimlerinin kendi çekicilik düzeyleriyle ilintili olduğu buldu. Üniversitenin psikoloji araştırmacısı David Buss çalışma bulgularını Evrimsel Psikoloji dergisinin bu ayki sayısında yayımladı: " Çekici Kadınlar Hepsini İstiyor: İyi genler, Ekonomik Yatırım, Duygusal Bağlılık, Ebeveynliğe Yatkınlık".

Önceki araştırmacılar kadınların eş seçiminde aradıkları değerlerin ihtiyaç duydukları ilişkinin türüne bağlı olduğunu savunmaktaydı.

Bu araştırmalar uzun süreli ilişki düşünen kadınların kendileri ve çocuklarının geçimini sağlayacak, bakımını üstlenebilecek kaynaklara sahip kişileri  eş olarak tercih edebileceğini gösteriyordu. Kısa süreli ilişki tercih eden kadınlarınsa daha çok fiziksel çekicilik ve erkeksilik gibi özellikleri ön planda bulundurduklarını savunuyordu.

Psikoloji Profesörleri Buss ve Todd Shackelford, kadınların ideal olarak, aradıkları bütün özelliklere sahip eşler istediklerini ancak, standartlarını kendileri hakkındaki kendi çekicilik değerlendirmelerine göre değiştirdiklerini buldu.

Kadınların romantik ilişkilerde ne arzuladıklarını gözden geçirirken kadınların istedikleri şeyleri kendi sahip oldukları özelliklere göre temellendirdiği görülmüştür. Fiziksel olarak çekici kabul edilen kadınların potansiyel eşler için standartlarının yüksek olduğu ve çeşitli özellikleri bir arada istedikleri bulundu.

Veritas Psikiyatri ve Beyin Bilimleri'nden Psikolog Yasemin Yeşilyaprak'a göre özetle bir kadının kendisine eş olarak seçeceği erkeğin sahip olmasını istediği özelliklerin, kendisini ne kadar çekici bulduğu ile doğru orantılı olarak arttığı bulundu.

Araştırmacılar, kadınların bir eşte olmasını istedikleri özellikleri dört kategoride gruplandırdılar:

- İstenen fiziksel özelliklerin yansıtıldığı iyi genler
- Maddi Kaynakları
- Çocuk sahibi olma arzusu ve iyi ebeveyn olma potansiyeli
- Sadakat ve bağlılık

Pek çok kadının, bütün bu özellikleri tek bir kişide bulmayı tercih etmelerine rağmen, ideal eşi bulamadıklarında bazı özelliklerden feragat edebildiklerini göstermiştir.

Her ne kadar kadınların seçiciliği onların diğerleri tarafından ne kadar çekici bulunduğu ile ilgili olsa da araştırmacılar erkeklerin arzuladıkları özelliklerin kendi fiziksel çekiciliklerine bağlı olmadığını gösteriyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.